Jak wygląda skuteczny zespół sprzedażowy?

img_330
Z pewnością wiele razy zastanawiałeś się, jak powinien wyglądać zespół sprzedażowy, który odnosi sukcesy. Z kompetentnym kierownikiem zespołu i świetnie wyszkolonymi i utalentowanymi sprzedawcami. Zapewne zadawałeś sobie również pytania, co powoduje, że jedne zespoły odnoszą sukcesy, a inne nie.

 

Budowanie zespołu, który odniesie sukces wymaga skupienia na następujących obszarach:

 • Każdy członek zespołu, łącznie z jego Kierownikiem, musi znać i rozumieć cel i wizję firmy, czyli dlaczego w ogóle firma istnieje.

   
 • Każdy w zespole musi wiedzieć, jak realizować cele własne i firmy oraz jaką rolę w strukturze ma pełnić.

   
 • Każdy musi znać zakres swojej odpowiedzialności oraz być gotowym do rozliczania się ze swoich zadań.

   
 • Kierownik zespołu musi, na bazie strategii firmy, opracować plan cząstkowe dla swojego zespołu.

   
 • Kierownik musi być ekspertem w obszarze komunikacji. Musi również umiejętnie rozliczać swoich podwładnych z wykonanych (bądź nie) zadań.

Cele

 Większość sprzedawców nie potrafi zbyt długo koncentrować się na celach długoterminowych. Są zbyt odległe i zbyt duże. Oni bazują na celach cząstkowych i krótkoterminowych. To dotyczy również Kierowników Zespołów.

 

Odpowiedzialność

 Każdy z zespołu jest odpowiedzialny za swoje działania. Musi komunikować postępy swoich działań i być przygotowanym na wdrożenie ewentualnych zmian.


Priorytety i zarządzanie czasem
Jak Twoi ludzie radzą sobie w tym obszarze? Czy wiedzą, które zadania są ważne, a które pilne? Biznes zmienia się błyskawicznie, podobnie potrzeby klienta. Znając priorytety będziesz mógł ustalić, co w danej chwili przyniesie najwięcej korzyści dla firmy. Twoi ludzie muszą dokładnie wiedzieć, jak szybko i na co reagować w pierwszej kolejności.

 
Zespoły sprzedażowe, które osiągają ponadprzeciętne rezultaty znają główny cel i wizję firmy, a menedżerowie tych zespołów potrafią uszczególowić  wizję firmy  i przedstawić cele cząstkowe i odpowiednio delegować zadania.