Wymiana menedżerów

img_419
Nie jest pewne, czy mamy  kryzys, ale na pewno nie jest to czas największego obrotu w działach handlowych. Srzedaż maleje, bo ludzie stają się ostrożniejsi a jednocześnie ich wymagania znacząco rosną. Odpowiedzialność menedżerów za zarządzanie strukturami sprzedażowymi w ciężkich czasach jest większa. Presja na skuteczniejsze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi również nie maleje. 

 

Dla części Twoich menedżerów ocena ich skuteczności będzie raczej powodem do zmartwień. Ci, którzy świetnie sprawdzali się w czasach prosperity, teraz muszą zostać zastąpieni przez tych, którzy będą kluczowi w czasach kryzysu. Kryzys jest sprawdzianem dla Ciebie (Twoich umiejętności menedżerskich i rekrutacyjnych) oraz dla Twoich podwładnych.

 
Musisz zdefiniować, kto jest Ci najbardziej potrzebny w danym momencie. Ustal jakich kompetencji szukasz. Jaka jest Twoja definicja menedżera na ciężkie czasy?


Oto czego powinieneś szukać u potencjalnych kandydatów:
  • Charyzma – szukasz prawdziwego lidera. 
  • Zdolność wdrażania zmian – kandydat nie boi się zmian, jest kreatywny i dostosowuje swoje działania do zastanej sytuacji.
  • Odporność – zwłaszcza na stres.
  • Zdolności motywacyjne – patrz charyzma.
  • Umiejętność podejmowania niepopularnych i trudnych decyzji – np. o zwolnieniu.
Można jeszcze wymieniać dalej, dlatego ważne jest ustalenie ważnych dla Ciebie i firmy, kryteriów przydatności.


Sposób wymiany
W tym procesie istotny jest czas. Gdy już zdecydujesz się zmienić menedżera, musisz działać szybko. Nie możesz sobie pozwolić na „wyciek” informacji. Wyznacz zaufaną osobę by zajęła się tym procesem. Nie zamieszczaj informacji o planowanej rekrutacji w Internecie, prasie itp.

 
Każdy kandydat powinien zostać poddany testom kompetencyjnym, jego referencje koniecznie muszą zostać sprawdzone i powinien przejść przez co najmniej dwa etapy rozmowy. 

 
Rekrutacja menedżera na czasy kryzysu różni się znacznie od typowej rekrutacji i koszty błędu są również znacznie wyższe niż podczas typowej rekrutacji, dlatego dokładne badanie kandydatów zmniejsza ryzyko zatrudnienia osoby niekompetentnej.

 
D.D.
Podobne artykuły:

Czy wiesz kiedy możesz zwolnić swoich menedżerów?

Jak rozpocząć trudną rozmowę

Czy Twoi menedżerowie są prawdziwymi liderami

Jak zwalniać Dyrektora Oddziału i nie zniszczyć atmosfery w zespole cz. I

Jak zwalniać Dyrektora Oddziału i nie zniszczyć atmosfery w zespole cz. IIRekrutacyjne wskazówki dla Menedżera Regionu

Standardy rekrutacyjne

Strategie rekrutacyjne

10 błędów rekrutacyjnych