5 błędów rekrutacyjnych

img_409

Dobry menedżer cały czas szuka ludzi do zespołu. W niniejszym artykule omówione zostało 5 najbardziej popularnych błędów, jakie popełniają menedżerowie podczas rozmów kwalifikacyjnych.


Błąd #1: Improwizacja
Mniej doświadczeni menedżerowie uzależniają w dużym stopniu rodzaj zadawanych pytań od wcześniejszych odpowiedzi kandydata, tracąc w ten sposób inicjatywę.
Rozwiązanie: Wszystkim zadawaj te same pytania zgodnie z listą, którą przygotujesz wcześniej. Notuj odpowiedzi, własne obserwacje i wrażenia.

 
Błąd #2: Zadawanie przewidywalnych pytań
Kandydaci potrafią nauczyć się pożądanych odpowiedzi na standardowe pytania. To oznacza, że nawet bardzo kiepski kandydat może odpowiadać na Twoje pytania, tak jak Ty chcesz!
Rozwiązanie: Zadawaj pytania, które zmuszą kandydatów do wysiłku intelektualnego np. „Gdybyś miał zaprojektować własne stanowisko pracy, jak ono by wyglądało?” „ Co najbardziej lubisz w swojej pracy i dlaczego?”

 
Błąd #3: Wybielanie pracy 
Jeśli prowadzisz rozmowę z kandydatem, który wydaje się być idealnym wyborem, to bardzo chcesz, by przyjął Twoją ofertę pracy. Tutaj pojawia się pokusa, by odrobinę zamydlić oczy kandydatowi i pokazać stanowisko w samych superlatywach. Jeśli pracownik sam odkryje wady takiego stanowiska, to stracisz go bardzo szybko.
Rozwiązanie: Bądź szczery. Mów o dobrych i gorszych stronach pracy. 


Błąd #4: Ignorowanie kultury organizacyjnej firmy.

Każda firma ma takową. To składowa takich czynników jak branża, staż pracowników, rozmiar firmy, ilość zatrudnionych, lokalizacja i wiele innych. Musisz mieć pewność, że kandydat będzie pasował do tego środowiska.
Rozwiązanie: Zadawaj pytania, na których udzielenie odpowiedzi zademonstruje osobowość i charakter kandydata oraz jego nastawienie do pracy np. „Czy preferujesz bardziej sformalizowaną strukturę w organizacji, czy też bardziej luźną i dlaczego?”

 
Błąd #5: Opieranie się na jednej pozytywnej cesze kandydata. Nie możesz pozwolić sobie na to, by jedna dobra cecha przysłoniła ci mnogość wad. 
Rozwiązanie: Podczas notowania przebiegu rozmowy (patrz Rozwiązanie Błędu #1) notuj pozytywne i negatywne wrażenia.

 
Kandydaci są często bardzo wyrafinowani, są dobrze przygotowani do rozmów. By uniknąć kosztownych błędów rekrutacyjnych, musisz być jeszcze lepiej przygotowanym do procesu rekrutacji.
D.D.Podobne artykuły:

Rekrutuj najlepszych

Wiedzieć kogo szukać

O czym należy pamiętać podczas rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna

5 błędów rekrutacyjnych

Rekrutacja pracownika

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl