Bycie liderem: style przywództwa i metody motywowania

img_600
Miejsce na naukę jest zawsze. Truizm, który w byciu liderem sprzedaży ma szczególnie ważny wydźwięk.

 

Potrzeba stałego doskonalenia zarówno zespołu jak i jego lidera jest kluczowe dla utrzymania efektywności całego regionu.
Najlepszy styl przywództwa to ten, który motywuje ludzi do większego zaangażowania i wykorzystuje w pełni ich potencjał. Liderzy, którzy są pewni siebie z łatwością zyskują wsparcie zespołu. Jednakże, by udoskonalić swój styl zarządzania poza ten podstawowy poziom, należy dostosować go do różnych sytuacji i różnych potrzeb swoich podwładnych.
Sprawiając, że ktoś czuje się ważny, podnosimy jego poczucie własnej wartości, co jest istotne dla jego motywacji (im wyższy poziom samoakceptacji tym lepsze wyniki).

 
Szczery komplement wygłoszony na forum całego zespołu jest niesamowicie skutecznym motywatorem. Okazywanie szacunku podwładnym, zwracanie się do nich po imieniu (muszą widzieć, że pamiętasz ich osiągnięcia, a to niełatwe, jako menedżer regionu masz przecież wielu podwładnych sprzedawców) reagowanie na ich potrzeby, to bardzo skuteczne metody motywowania.
Twoja strefa komfortu jest równie ważna. Nie zachowuj się jak cheerleader, jeśli to nie Twój styl, będziesz mało wiarygodny, a stąd już tylko krok do utraty szacunku. 


Komunikacja i umiejętność to imperatyw dla przywódcy:
  • Informuj swoich podwładnych o wszystkim co dzieje się w regionie (o wszystkim o czym możesz).
  • Nie obawiaj się delegować zadania (taka Twoja rola a wszystkiego sam nie zrobisz) – wielu menedżerów boi się delegowania ponieważ uważają, że ich podwładni przestaną ich lubić!
  • Nagradzaj najlepszych natychmiast (nagroda, którą dasz z dużym opóźnieniem straci całą moc motywującą).
  • Udzielaj informacji zwrotnej tak często jak to tylko możliwe, używaj różnych narzędzi od zwykłego sms’a lub emaila do rozmowy.


D.D.Podobne artykuly:

Cele osobiste vs. cele firmowe

Jaka jest Twoja rola w budowaniu potężnej kultury sprzedażowej?

Czy umiesz egzekwować swoja władzę?

Trening podwładnego a motywacja

Czym jest motywacja?