9 błędów rekrutacyjnych

img_442
Twoim celem jest znalezienie dobrego (idealni nie istnieją) menedżera zespołu. Musisz wiedzieć kogo szukasz i mieć dokładny plan działań. Tymczasem menedżerowie powtarzają w kółko te same błędy podczas rekrutacji. Zastanów się, czy Ty nie popełniasz tych najczęściej występujących błędów:


1. Nie prowadzą rekrutacji wewnętrznej. Zanim przystąpią do szukania kogoś spoza firmy. Często najlepsi ludzie są tuż pod ręką. Nie dostrzeganie tych potencjalnych kandydatów może również wpłynąć na obniżenie ich zaangażowania do pracy.


2. Szukają swojej repliki. Niektórzy menedżerowie uważają, że muszą znaleźć swoje wierne odbicie. Takie podejście wyklucza możliwość znalezienia kogoś, kto w sposób innowacyjny podejdzie do swoich zadań.


3. Nie wyjaśniają kandydatom procesu rekrutacji. Jeśli masz spotkania z trzema kandydatami w ciągu miesiąca, to poinformuj każdego aplikanta o tym fakcie. Podaj datę zakończenia rekrutacji. Pozostawienie kandydatów bez tej wiedzy źle wpływa na reputację Twoją i firmy.


4. Nie angażują innych pracowników w proces rekrutacji. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w mniejszych firmach. Poinformuj swoich podwładnych, że zamierzasz zatrudnić nowego pracownika i staraj się włączyć ich w ten proces. Poczują, że mają realny wpływ na firmę i jej przyszłość.


5. Brak ram czasowych. Czasami pojawiają się ogłoszenia, głównie w Internecie, które publikowane się przez wiele miesięcy. Taka sytuacja stwarza pozory, że firma nie szuka na poważnie nowych kandydatów. Ustal zatem dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji.


6. Płacą mnóstwo pieniędzy zewnętrznym rekruterom. Duże firmy mogą sobie na to pozwolić, ale większość mniejszych i średnich firm już nie. Poza tym skuteczność firm rekrutacyjnych jest dyskusyjna.


7. Używają cały czas tego samego źródła. Najczęściej jednego portalu internetowego lub jednego tytułu prasowego, zwykle branżowego. Takie złe nawyki ograniczają zasięg Twoich poszukiwań.


8. Nie zapewniają pełnego opisu stanowiska. Opóźniasz znacząco proces rekrutacji spotykając sie z ludźmi, którzy de facto nie powinni byli zgłaszać swojej kandydatury. Dzieje się tak, ponieważ nie zatroszczyłeś się o podanie pełnego opisu obowiązków oraz wymagań, które będzie musiał spełnić kandydat.


9. Szukają supergwiazdy. Firmy i ich menedżerowie prowadzą niekończące się procesy rekrutacyjne, ponieważ nie mogą znaleźć kandydata, który pasowałby do ich przesadnie wyśrubowanych kryteriów. Marnują czas i zasoby, by w końcu i tak nie zatrudnić nikogo z kandydatów. Szukając menedżera zespołu nie wyznaczaj standardów, których nawet Ty nie jesteś w stanie spełnić. Nie ma idealnych pracowników.
 
D.D.Podobne artykuły

6 wskazówek jak przyciągnąć dobrych menedżerów

7 technik rekrutowania kierowników zespołu

Metoda trzech

Jak znaleźć dobrego kierownika zespołu