Zamknij się! Zbyt dużo gadasz!

img_878
Gdy siedziałem w Starbucks, podsłuchałem rozmowę pomiędzy sprzedawcą a klientem, którzy siedzieli przy sąsiednim stoliku.

To, co mnie zdziwiło, to pasja jaką miał ten sprzedawca. Ona naprawdę wierzyła w to, co sprzedaje, ale problem w tym, że jej pasja zdominowała zupełnie inteligentny sposób sprzedawania.Mówiła niemalże non stop przez całe 25 minut spotkania. Poważnie! Były, o ile dobrze pamiętam, tylko dwa momenty, gdy to klient mówił, a mówił o dwóch zupełnie niepowiązanych ze spotkaniem tematach – o weekendzie i pogodzie.Jest jedno słowo, które podsumowuje podejście sprzedawcy: Żałosne!Nie powiem Wam, ile razy chciałem dosłownie wtrącić się do rozmowy i powiedzieć sprzedawcy, by się zamknął i pozwolił mówić klientowi. Cała prezentacja dotyczyła tego, jak wspaniała jest jej firma i jej produkty.Kogo to obchodzi?!

Zachwalanie swojej firmy, to nie jest żadne rewolucyjne podejście do klienta!Ile pytań zadajesz w trakcie prezentacji? Ile czasu mówi klient?Przykro mi to mówić, ale sprzedawca, którego miałem okazję podsłuchać, to nie jest rzadki widok. Spotykam takich ludzi cały czas!Czytając to możecie zadać sobie pytanie: Jak można nie lubić takiego człowieka, jak opisana przeze mnie osoba? To jednak zły nawyk, któremu wszyscy możemy ulec – potrzeba mówienia.Oto zasady, których musicie się trzymać przy okazji kolejnej prezentacji u klienta:

  • Przygotuj listę pytań, które chcesz zadać.
  • Staraj się reagować na każdy komentarz klienta.
  • Odkryj przynajmniej 3 potrzeby klienta.
  • Miej zaplanowany kolejny swój krok.Oto, jak zakończyło się spotkanie w Starbucks:Gdy sprzedawca skończył mówić, poprosiła klienta, by ten wypełnił krótka ankietę odnośnie jej pracy i prezentacji. Powiedziała, że jej szef prosił ją, by zbierała takie informacje zwrotne od swoich klientów. To mówi wszystko. Głupi sprzedawca, który pracuje dla głupiego menedżera sprzedaży.Mark Hunter


Mark Hunter, jest autorem książski  “High-Profit Selling Win the Sale Without Compromising on Price.” Jest ekspertem ds sprzedaży pomagając indywidualnym osobom oraz przedsiębiorcom pozyskiwać klientów i czerpać więsze zyski ze sprzedaży.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj