Menedżer i specjalista sprzedaży poszukiwani

img_880
15. edycja cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot już po raz kolejny wskazuje na coraz lepszą sytuację na rynku pracy. 60% pracodawców z branży FMCG oraz 41% z branży Handel Detaliczny planuje rekrutacje na stanowiska średniego i wyższego szczebla w I kwartale 2014 roku.

  • Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów na przestrzeni ostatnich lat.
  • Pracodawcy poszukują specjalistów ds. marketingu.
  • Ponad 40% pracodawców rekrutujących w branży zapowiada poprawę sytuacji.

63% pracodawców planuje rekrutację specjalistów i menedżerów, 14% zwolnienia w I kwartale 2014. Prognoza ta jest lepsza od wyników poprzedniej – 14 edycji, które już były bardzo dobre (odpowiednio 58% i 11%).Jakich specjalistów potrzebują pracodawcy?W najbliższym czasie poszukiwani będą przede wszystkim specjaliści i menedżerowie ds. marketingu.Na brak ofert pracy nie będą mogli narzekać specjaliści i menedżerowie z zakresu marketingu. Szczególnym zainteresowaniem już cieszą się menedżerowie marki oraz kierownicy zespołów marketingowych. Polski rynek można uznać za dojrzały, co oznacza, że sprzedaż nie będzie już generowana ekspansją, a walką o udział w rynku oraz komunikacją z klientem – Agata Olkowska, lider zespołu Antal Sales & Marketing.Dużym zainteresowaniem pracodawców cieszyć się będą również eksperci, specjalizujący się w zarządzaniu marką własną oraz prowadzący negocjacje z kontrahentami.Ze względu na rozwijający się trend wprowadzenia do sieci handlowych marek własnych na rynku poszukiwani będą specjaliści i menedżerowie odpowiedzialni za ten obszar oraz negocjacje ze strategicznymi klientami. Natomiast w kanałach sprzedaży tradycyjnych będą zachodzić zmiany w strukturze – w trudnej sytuacji mogą się znaleźć regionalni kierownicy sprzedaży – Agnieszka Niebutkowska, konsultantka Antal Sales & Marketing.W branżach FMCG i Handel Detaliczny sytuacja w rekrutacji specjalistów i menedżerów zmienia się na lepsze. Mimo, iż znalazły się one w grupie goniących tendencji w tych branżach nie można określić, jako złe. Ponad 40% pracodawców rekrutujących daje podstawy sądzić, że już w przyszłym kwartale specjaliści i menedżerowie będą mogli liczyć na poprawę sytuacji.

antal***

O badaniu

Piętnasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 10065 przedsiębiorstwami z ponad 40 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 1690 pracodawców i przeprowadzone było w listopadzie 2013 r.

Źródło: Antal