Jak zatrzymać dobrego Dyrektora Oddziału?

img_39
Każdy Dyrektor Regionalny otrzymuje czasem niespodziewany telefon od swojego podwładnego – Dyrektora Oddziału – z prośbą o pilne spotkanie. Taka sytuacja zazwyczaj może wiązać się z tym, iż albo podwładny ma jakiś problem, albo chce odejść lub też żąda podwyżki.

Wielu przełożonych niechętnie podchodzi do takich spotkań. Po pierwsze dlatego, że są one nagłe, trwają długo i oczywiście są trudne. Sama rozmowa powinna przypominać trening podwładnego, należy przede wszystkim go słuchać i pozwolić mu samodzielnie dochodzić do rozwiązań problemu. Przełożony może jedynie go wspierać.

Jeśli podwładny chce odejść, to przede wszystkim należy wykazać się zrozumieniem jego położenia i ułatwić mu przedstawienie argumentów. Dopiero, gdy przedstawi własne stanowisko należy zadać dwa podstawowe pytania:

  • Jakie konkretne korzyści odniesie zmieniając pracodawcę?
  • Co mogę zrobić, aby przemyślał ponownie swoją decyzję?

Jeśli nie chcesz stracić swojego Dyrektora Oddziału, powinieneś mu o tym uczciwie powiedzieć, najlepiej w następujący sposób: „Uważam, że jesteś wartościowym menedżerem, jesteś skuteczny, a mi zależy na dalszej współpracy. Nie mogę zmusić Cię, abyś został dlatego zrozumiem każdą decyzję”. Teraz można wspólnie zastanowić się, jakie korzyści podwładny uzyska pozostając w Twojej firmie.

Pomysłów jest wiele, ale skuteczne będą tylko te, które będą odpowiadały aktualnym potrzebom Dyrektora.

– Nie ograniczaj się do potrzeb finansowych. Dzieje się tak najczęściej, jeśli podwładny ma gwarancję zatrudnienia w nowej firmie. Jeśli masz na to środki w budżecie i uznasz, że warto zainwestować więcej w dobrego Dyrektora Oddziału, to oczywiście można zwiększyć jego wynagrodzenie. Taka decyzja jednak może spowodować kolejne kłopoty – inni dyrektorzy mogą czuć się pokrzywdzeni, ich motywacja do pracy spadnie, gdy dowiedzą się, że jeden z nich jest faworyzowany. Co więcej podwładny Dyrektor może poczuć się zbyt silny i będzie chciał zmusić Cię do kolejnych ustępstw. Podniesienie stałego uposażenia wydaje się więc być uzasadnione tylko w wypadkach nadzwyczajnych, gdy masz do czynienia z naprawdę wielkim talentem.

Możesz także zaproponować:

– wysokie premie roczne od uzyskanych wyników,

– nowy samochód służbowy,

– laptop,

– wakacyjny wyjazd,

– zwiększenie kompetencji.

Dla młodszych stażem Dyrektorów Oddziałów skutecznym czynnikiem przywiązującym do firmy będą z pewnością atrakcyjne szkolenia, dofinansowanie studiów, nauki języka obcego czy wszelkie elementy związane z pakietem lojalnościowym.

Najlepszym wyjściem w każdej tego typu sytuacji byłoby połączenie kilku metod motywacyjnych. Oczywiście, tylko wówczas, gdy jest to możliwe i opłacalne.

D.D.

Podobne artykuły:

Bycie liderem: style przywództwa i metody motywowania

Trening podwładnego a motywacja

Czym jest motywacja?

Motywuj poprzez zadawanie pytań

Czy Twoi menedżerowie są prawdziwymi liderami

Wymiana menedżerów

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl