Jak zatrzymać dobrego Dyrektora Oddziału?
Każdy Dyrektor Regionalny otrzymuje czasem niespodziewany telefon od swojego podwładnego – Dyrektora Oddziału – z prośbą o pilne spotkanie. Taka sytuacja zazwyczaj może wiązać się z tym, iż albo podwładny ma jakiś problem, albo chce odejść lub też żąda podwyżki.
Wielu przełożonych niechętnie podchodzi do takich spotkań. Po pierwsze dlatego, że są one nagłe, trwają długo i oczywiście są trudne. Sama rozmowa powinna przypominać trening podwładnego, należy przede wszystkim go słuchać i pozwolić mu samodzielnie dochodzić do rozwiązań problemu. Przełożony może jedynie go wspierać.
Jeśli podwładny chce odejść, to przede wszystkim należy wykazać się zrozumieniem jego położenia i ułatwić mu przedstawienie argumentów. Dopiero, gdy przedstawi własne stanowisko należy zadać dwa podstawowe pytania:
- Jakie konkretne korzyści odniesie zmieniając pracodawcę?
- Co mogę zrobić, aby przemyślał ponownie swoją decyzję?
Jeśli nie chcesz stracić swojego Dyrektora Oddziału, powinieneś mu o tym uczciwie powiedzieć, najlepiej w następujący sposób: „Uważam, że jesteś wartościowym menedżerem, jesteś skuteczny, a mi zależy na dalszej współpracy. Nie mogę zmusić Cię, abyś został dlatego zrozumiem każdą decyzję”. Teraz można wspólnie zastanowić się, jakie korzyści podwładny uzyska pozostając w Twojej firmie.
Pomysłów jest wiele, ale skuteczne będą tylko te, które będą odpowiadały aktualnym potrzebom Dyrektora.
– Nie ograniczaj się do potrzeb finansowych. Dzieje się tak najczęściej, jeśli podwładny ma gwarancję zatrudnienia w nowej firmie. Jeśli masz na to środki w budżecie i uznasz, że warto zainwestować więcej w dobrego Dyrektora Oddziału, to oczywiście można zwiększyć jego wynagrodzenie. Taka decyzja jednak może spowodować kolejne kłopoty – inni dyrektorzy mogą czuć się pokrzywdzeni, ich motywacja do pracy spadnie, gdy dowiedzą się, że jeden z nich jest faworyzowany. Co więcej podwładny Dyrektor może poczuć się zbyt silny i będzie chciał zmusić Cię do kolejnych ustępstw. Podniesienie stałego uposażenia wydaje się więc być uzasadnione tylko w wypadkach nadzwyczajnych, gdy masz do czynienia z naprawdę wielkim talentem.
Możesz także zaproponować:
– wysokie premie roczne od uzyskanych wyników,
– nowy samochód służbowy,
– laptop,
– wakacyjny wyjazd,
– zwiększenie kompetencji.
Dla młodszych stażem Dyrektorów Oddziałów skutecznym czynnikiem przywiązującym do firmy będą z pewnością atrakcyjne szkolenia, dofinansowanie studiów, nauki języka obcego czy wszelkie elementy związane z pakietem lojalnościowym.
Najlepszym wyjściem w każdej tego typu sytuacji byłoby połączenie kilku metod motywacyjnych. Oczywiście, tylko wówczas, gdy jest to możliwe i opłacalne.
D.D.
Podobne artykuły:
Bycie liderem: style przywództwa i metody motywowania
Trening podwładnego a motywacja
Czym jest motywacja?
Motywuj poprzez zadawanie pytań
Czy Twoi menedżerowie są prawdziwymi liderami
Wymiana menedżerów