Jak motywować Kierowników Zespołów?

img_36
Dobry Kierownik Zespołu sprzedaży to gwarant sukcesu firmy. Jednocześnie problemem wielu Dyrektorów Oddziałów sprzedaży są skuteczne sposoby zatrzymywania takich utalentowanych  Kierowników. Konkurencja na rynku jest olbrzymia, a menedżerowie mogą dyktować warunki.

Jak sprawić, by Kierownik Zespołu pozostał lojalny wobec Ciebie?

Motywować z rozsądkiem.

1) Nikt nie pracuje dla samej satysfakcji lub dla samych pieniędzy. Wynagrodzenie jest istotne, ale wiele dodatków, takich jak ubezpieczenia zdrowotne, samochody służbowe, laptop, telefon komórkowy, odpowiednio wysoki budżet reprezentacyjny, to już nie jest motywacyjny wymóg, ale standard.

2) Pojawia się pytanie o współczesne środki motywujące Kierowników: Co ich tak naprawdę motywuje? Otóż, by w pełni zrozumieć ten problem musimy zrozumieć, że podstawową różnicą w tym obszarze, decydującą o skutecznych czynnikach motywujących jest staż i doświadczenie podwładnego. Innymi słowy, im mniejszy staż Kierownika tym skuteczniejszym motywatorem jest posiadanie władzy, możliwość panowania nad sytuacją, ludźmi, procesami. U Kierowników „starszych” stażem potrzeba sprawowania władzy nad konkretnymi obszarami staje się mniej paląca. Na pierwszy plan wysuwa się poszukiwanie nowych, ciekawych wyzwań, rozwój dotychczasowej kariery, klimat organizacji i dobre relacje zarówno z przełożonymi, jak i podwładnymi.

3) Prawda jest jednak taka, że każdego z Twoich Kierowników motywuje co innego, w innym momencie rzeczywistości. Kluczem jest rozpoznanie AKTUALNYCH potrzeb podwładnych Kierowników.

Kiedy motywacja jest skuteczna?

Wtedy, gdy zaspokaja aktualne potrzeby Kierownika. Kiedy więc zajdzie potrzeba zakupu nowych laptopów dla szefów zespołów, o wiele skuteczniejszym motywatorem będzie, jeśli pozwolisz każdemu ze swoich podwładnych wybrać lub skonfigurować własny sprzęt. Być może odniesiesz w ten sposób lepszy skutek, niż gdy kupisz wszystkim dokładnie taki sam model. To samo może dotyczyć na przykład samochodów służbowych – niech każdy wybierze sobie swój model i markę (oczywiście wszystko w ramach ustalonego budżetu). Jeden Kierownik z czwórką dzieci z pewnością będzie bardziej cieszył się z samochodu rodzinnego niż z limuzyny.

Motywowanie podwładnych wymaga kreatywności i otwartości na ludzkie potrzeby, a nawet słabości. Musisz brać pod uwagę tylko jedno kryterium – czy stać mnie na to, by stracić Kierownika Zespołu przez brak odpowiedniego systemu motywacyjnego zaprojektowanego tylko dla niego. Jeśli uznasz, że nie możesz sobie pozwolić na taką stratę, to musisz zrobić wszystko, by go zatrzymać.

D.D.



Podobne artykuły:

Top 10 wskazówek motywujących zespół

Jak utrzymywać wysoką motywację zespołu