Chcesz odnieść sukces jako menedżer sprzedaży? Naucz się motywować siebie!

img_311
Czym jest motywacja? To pasja, która prowadzi nas do celu, jakim jest sukces. Pasja nie pozwoli ci zwolnić tempa, albo zrezygnować. Niestety, nie jest ona środkiem niewyczerpalnym. Ma swoje granice i słabości, dlatego tak ważne jest odpowiednie jej wzmacnianie.

Oto pięć sposobów, jak sprawić byś był menedżerem sprzedaży:

1. Kochaj swoją pracę, a nigdy nie będziesz już musiał pracować! Zarządzanie sprzedażą lub samą sprzedaż da się kochać. Ten zawód ma wiele aspektów, które mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na życie. Jak mało który, jest to zawód oparty na emocjach, również tych negatywnych, ale nie jest to profesja „odczłowieczona”.

2. Wyznaczaj REALISTYCZNE, krótkoterminowe lub średnioterminowe cele. Im częściej będziesz widział, że coś Ci wychodzi, tym łatwiej utrzymasz wysoką samo motywację! Małe cele są składową celów dużych. I jeszcze jedno. Realistyczne cele wcale nie oznaczają, że są one łatwe do osiągnięcia. Wyznaczane cele niech stanowią ciągłe wyzwanie Twoich umiejętności.

3. Wizualizuj wyniki. Sportowcy potrafią wyobrazić siebie na najwyższym stopniu podium! Nie robią tego bez powodu – to działa. Jeśli boisz się presji, cotygodniowych spotkań z zespołem i przełożonymi, to wyobraź sobie, że dasz radę, że to Twoje pole do popisu.  Wszystko będzie dobrze! To Twój zawód!

4. Szukaj informacji zwrotnej. U wszystkich z Twojego otoczenia. Konstruktywna krytyka, rada, wskazówka jest nieocenioną pomocą. Potrzeba bycia ocenianym, to całkowicie naturalne zjawisko. Każdy z nas potrzebuje wskazówek. Traktuj informację zwrotną jako wsparcie!

5.  Szukaj wsparcia na zewnątrz.Twoja motywacja jest Twoją wewnętrzną sprawą. Tego nie da się stworzyć „na zewnątrz” (pamiętaj o tym, gdy będziesz się starał motywować własnych sprzedawców). Motywację można jedynie wzmocnić. Możesz to zrobić uzyskując informację zwrotną wśród swojego otoczenia lub poprosić o wsparcie profesjonalistę – na przykład trenera.

Firmy wydają miliony złotych każdego roku, starając się znaleźć świętego Graala motywacji. Złoty środek, który zwiększy zaangażowanie podwładnych. Nigdy go nie znajdą, ponieważ tego nie da się zamówić u trenera motywacyjnego, zaprojektować w jakiś sposób. Albo masz wewnętrzną motywację do pracy, albo nie. Jeśli jednak nasza motywacja jest słaba, to istnieje wiele sposobów, by ją wzmocnić.

D.D.