Zmiana kariery bez odchodzenia z firmy

img_434
Kochasz swoją pracę, szanujesz i lubisz ludzi, z którymi pracujesz. Problem w tym, że nudzisz się. Praca, mimo, że ją przecież kochasz, jest przewidywalna i nie masz wyzwań przed sobą. Nie chcesz tego wszystkiego rzucić. Zbyt dużo w to zainwestowałeś.Wielu z nas będzie starało się jeszcze wiele razy w swoim zawodowym życiu zmienić swoje kariery. To jednak wcale nie oznacza, że musimy w tym celu zmieniać pracodawców. Powinniśmy po pierwsze przyjrzeć się własnej karierze w kontekście miejsca pracy, w którym teraz się znajdujemy. Na przykład menedżer działu IT, który ma ponadprzeciętne umiejętności interpersonalne, może dojść do wniosku, że jego miejsce jest w dziale rozwoju biznesu. 


Oto siedem wskazówek, które pomogą wam przygotować się na zmiany w karierze i zyskać satysfakcję z podjętych wyborów:
1. Oceń swoje zawodowe cele. Zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje, poświęć czas na przemyślenie swoich osobistych interesów, wartości i umiejętności. To upewni cię, że podejmiesz decyzje zgodnie z własnymi celami i oczekiwaniami.
2. Ostrożnie rozważ ryzyka związane z decyzją, którą podejmiesz. Być może myślisz, że twoja nowa kariera, będzie dla ciebie idealna, ale co jeśli taka nie będzie? Zbieraj informacje, zrób analizę kosztów i zysków, pomyśl o możliwych alternatywach. Zawsze lepiej wiedzieć jakie jest ryzyko przed podjęciem decyzji niż po.
3. Stwórz plan przejścia. Spisz wszystkie obowiązki, jakie będziesz miał decydując się na zmianę kariery. Zidentyfikuj niezbędne kwalifikacje i umiejętności, które będziesz potrzebował i zacznij się szkolić w tym obszarze. Szukaj zadań lub projektów,  które będą wymagały od ciebie poszerzania wiedzy i kompetencji.
4. Bądź w kontakcie z działem personalnym. To dobry pomysł, by zasięgnąć opinii w dziale personalnym odnośnie szans rozwoju i awansu. Mogą również wskazać odpowiednie szkolenia.
5. Zaangażuj swojego szefa. Wytłumacz mu dyplomatycznie i uczciwie, dlaczego chcesz zmiany lub przejść do innego działu. Zaproponuj, że będziesz aktywnie uczestniczył we wdrażaniu swojego zmiennika. Jeśli uzyskasz wsparcie przełożonego, to twoje przejście będzie łatwiejsze.
6. Rozszerzaj swoje wpływy w firmie. Nigdy nie wiesz, jakie szanse pojawią się w przyszłości. Im więcej będziesz wiedział, tym większe prawdopodobieństwo na sukces.
7. Napisz od nowa swoje CV, które będzie niejako ukierunkowane na nową karierę. Pokaż swoje sukcesy, które mogą być istotne na twoim nowym stanowisku pracy. Na przykład, jeśli pracujesz w dziale personalnym, a chcesz przejść do marketingu, to napisz w CV, że przyczyniłeś się walnie do zmiany procesu rekrutacyjnego, reklamując firmę na rynku pracy, co skutkowało pozyskaniem cennych i wykwalifikowanych pracowników.

 
Jest wiele korzyści, w zmienianiu stanowiska pracy nie przechodząc jednocześnie do innej firmy niż szukanie szans gdzie indziej. Już znasz firmę i nie musisz odchodzić z miejsca, do którego lubisz codziennie przychodzić. Firma oczywiście również na tym zyskuje. Musisz jednak być świadomym tego, że do tego trzeba się odpowiednio przygotować.


Marcia ZidleMarcia Zidle – Marcia Zidle jest specjalistką w zakresie technik motywacyjnych dla menedżerów i liderów  biznesowych. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w konsultingu.


Oryginalny artykuł znajduje sie tutaj