Twoje cele zawodowe: Czy jesteś na właściwej drodze?

img_584
Zwykle jesteśmy bardzo podekscytowani, gdy chcemy coś zmienić w naszym prywatnym lub zawodowym życiu. Naprawdę chcemy zmiany ale później, jak często mówię, wkracza życie i praca. Jesteśmy zajęci naszymi innymi zobowiązaniami, a nasze nadzieje, marzenia i cele są odstawiane na boczny tor. Powtarzamy sobie: „Jak tylko poradzę sobie z tym kryzysem/projektem/zadaniem, to natychmiast wracam do swojego planu.Oto pięć strategii, które pozwolą Wam ruszyć z miejsca i osiągnąć to, co chcecie.


1. Skupiajcie się na zmianie. Na tym, co chcecie osiągnąć. Zbyt często skupiamy się na tym, co chcemy lub nie, a nie zadajemy sobie pytania dlaczego. Nie chcemy już palić, chcemy schudnąć, przestać odkładać rzeczy na później etc. To oczywiście bardzo poważne i wspaniałe cele. Jeśli jednak nie połączymy tych celów z czymś, co jest dla nas ważne, to jest bardzo mało prawdopodobne, że poświęcimy tym celom wystarczającą ilość czasu i energii.
Jeśli np. chcecie zmienić zły nawyk odkładania spraw na później, to dlaczego? Czy dlatego, że boicie się, że zadania nie zostaną zrobione dobrze i na czas? Macie szefa, który jest bardzo skupiony na szczegółach i oczekuje realizacji zadania dokładnie i przed terminem? A wy chcecie być postrzegani  przez niego bardzo pozytywnie, ponieważ zbliża się projekt, w którym bardzo chcecie wziąć udział?


2. Małe kroki, ale codziennie. Bardzo wiele dobrych planów upada, bo są zbyt ambitne, a działania zbyt mało konsekwentne. Chcecie napisać książkę, stracić 10 kilo wagi, realizować zadania na 10 dni przed terminem, ok. Co możecie zrobić  w tym kierunku każdego dnia? To może być zarezerwowanie 15-30 minut każdego dnia na pisanie, ćwiczenia, stworzenie checklisty, wygospodarowanie czasu każdego poranka, w którym nikt nie będzie Wam przeszkadzał w pracy nad tą listą zadań.


3. Znajdźcie partnera, który będzie Was rozliczał. To zdecydowanie zwiększy Wasze wysiłki. Codzienne lub cotygodniowe sprawozdania, to to co powoduje, że wielu bardzo skutecznych profesjonalistów i liderów jest w stanie utrzymywać swoje wyniki na bardzo wysokim poziomie przez naprawdę długi okres czasu. Najlepszym przykładem jest trener szefów Marshall Goldsmith i jego przyjaciel, z którym kontaktował się każdego wieczora, niezależnie od tego, gdzie się znajdowali. Zadawali sobie kluczowe pytania dotyczące realizacji założonych celów. Ta technika z pewnością pozwoli Wam na utrzymanie wysokiej motywacji i na bycie uczciwym względem siebie.


4. Nie uciekajcie od porażek. Strach przed porażką jest największą przeszkodą w osiąganiu sukcesów w życiu. Nie sama porażka, ale właśnie strach przed nią, przewidywanie tej porażki. Możemy sobie powtarzać: „Jeśli to zrobię i mi się nie uda, to wyjdę na głupka” „Ośmieszę się” „Rozczaruję ludzi, będą myśleli, że jestem niekompetentny…” etc. Co z tego? Jaki jest najgorszy z możliwych scenariuszy? Czy jest tak zły, jak Wam się wydaje? Zapytajcie innych. Porażka nie jest niczym innym, jak tymczasowym kłopotem i jednocześnie szansą na to, by następnym razem wykonać zadania poprawnie.


5. Siła optymizmu. Wizualizujcie sobie sukces, uwierzcie w niego. Spodziewajcie się go. Tak, problemy, rozczarowania i błędy się zdarzają, ale ważne jest, by iść do przodu. Starajcie się unikać negatywnych ludzi. Jeśli nie potrafią być zadowoleni z siebie, to z pewnością nie pomogą Wam w odniesieniu sukcesu.


Sukces, to coś więcej niż ciężka praca i spalanie mnóstwo energii. Sukces jest tam, gdzie jest umiejętność skupienia się na tym, co ważne. Przejrzyjcie zatem wasze listy rzeczy „do zrobienia” i wybierzcie te punkty, które są najistotniejsze, czyli te, które w istotny sposób, na lepsze zmienią wasze życie i karierę.
Marcia ZidleOryginalny artykuł znajduje się tutaj