Bądź szefem!

img_30
Wybitny szef jest kimś więcej niż dobrym menedżerem. Jest wybitnym liderem.Zwróćcie uwagę na 10 wskazówek i bądźcie szefami, dla których każdy chciałby pracować.


1. Miej wizję. Zanim zaczniesz przewodzić ludziom, to musisz mieć najpierw coś, do czego będziesz ich prowadził. Dokąd zmierzasz? Jak do tego celu dojdziesz? Kiedy będziesz wiedział, że ten cel osiągnąłeś?


2. Spraw, by ludzie znali swoją wartość. Pokazuj im stale, jaki ich praca ma wkład dla całego zespołu i firmy. Pokaż im, że to, co robią ma sens.


3. Daj sobie pozwolenie na bycie liderem. Przezwycięż dyskomfort jakim jest potrzeba kontrolowania innych. To może być ciężkie na początku, ale jest niezbędne dla skutecznego przywództwa.


4. Bądź w „oku cyklonu”. Gdy sprawy idą źle masz dwa wyjścia: Albo zwalić winę na kogoś innego, albo rozwiązać problem. Dobrzy szefowie wybierają oczywiście opcję drugą. W czasach kryzysu ludzie potrzebują spokojnego i pewnego siebie lidera, na którym mogliby się wzorować.


5. Daj sobie czas na bycie przywódcą. Poświęć określoną ilość czasu każdego dnia na przebywanie razem z podwładnymi, wysłuchuj ich problemów, wspieraj ich i motywuj.


6. Ciężko pracuj ze swoimi ludźmi, ale również relaksuj się z nimi i śmiej się z  nimi. Jeśli pokażesz im, że nie jesteś ponad nimi, to zwiększysz swój respekt wśród nich i zwiększysz ich zaangażowanie.


7. Radź sobie z niespodziankami. Ludzie i problemy pojawiają się niezapowiedziane. Twoim zadaniem jest filtrować te zjawiska pod kątem ważności i pilności oraz pomagać podwładnym pozostać skupionymi na priorytetach a nie na problemach.


8. Zapomnij o swojej starej pracy. Masz teraz nową. To może być trudne. Jest tak ponieważ twoje poprzednie sukcesy, które doprowadziły cię do awansu są silnym bodźcem do tego, by cały czas zajmować się dawnymi obowiązkami.


9. Nie faworyzuj. Nie tylko twoje stanowisko pracy się zmieniło. Twoje relacje z ludźmi również. Wczoraj miałeś współpracowników, teraz masz podwładnych. To naturalne, że jednych lubisz bardziej niż innych, ale teraz nie możesz sobie pozwolić na luksus  okazywania tego.


10. Zarządzaj. Twoi podwładni będą oczekiwali od ciebie, byś reagował i zarządzał tymi, którzy mają słabe wyniki. Jeśli zauważą, że komuś odpuszczasz, to pomyślą, że też mogą obniżyć loty. Jeśli jesteś uczciwy i konsekwentny, to twoi najlepsi ludzie to docenią i zyskasz ich szacunek.


Regularnie monitoruj swoje zdolności przywódcze. Rób to pod koniec każdego kwartału. Identyfikuj problemy, które wymagają reakcji zanim staną się poważnym „bólem głowy”.

 
Marcia Zidle


Marcia Zidle – Marcia Zidle jest specjalistką w zakresie technik motywacyjnych dla menedżerów i liderów  biznesowych. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w konsultingu.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj