Rozmowa z menedżerem zespołu w AVIVA Wojciechem Rudko

Wojciech Rudko jest menedżerem zespołu doradców w Aviva. Na tym stanowisku pracuje od 2008 roku.  Jego zespół liczy 16 osób.Menedżer Sprzedaży: Co uznaje Pan za największe wyzwanie w swojej pracy?

Wojciech Rudko: W pracy w oparciu o działalność gospodarczą wiele rzeczy jest wyzwaniem. Dla mnie osobiście chyba najtrudniejsze jest zarządzanie czasem. Nie mam tu na myśli układania kalendarza, bo to do najtrudniejszych nie należy. Trzeba natomiast mieć świadomość, że mój kalendarz, to także kalendarze moich doradców, moich klientów, mojego dyrektora i firmy. Na ich z kolei kalendarze mają wpływ jeszcze kolejne osoby. Często zapanowanie nad tym wszystkim, takie ułożenie poszczególnych dni, aby nie mieć tzw. pustych przebiegów jest największym wyzwaniem.M.S.: Na co szczególnie zwraca Pan uwagę w zarządzaniu sprzedażą?

W.R.: W zarządzaniu sprzedażą zwracam uwagę na wiele rzeczy. Na planowanie, bo jak ktoś nie wie gdzie chcę dojść, to nigdy tam nie dojdzie. Na efektywność, bo im jesteśmy skuteczniejsi, tym jesteśmy z siebie bardziej zadowoleni i zarabiamy dobre pieniądze. Na jakość sprzedaży, bo będzie to miało wpływ na dochody w bliższej lub dalszej przyszłości. Najważniejsza jednak zdecydowanie jest aktywność. Bez aktywności, nawet najlepszy plan nie ma szansy powodzenia. Bez aktywności, nawet najskuteczniejsi sprzedawcy nie pokażą na co naprawdę ich stać i nie zarobią dobrych pieniędzy, czego konsekwencją będą moje niezadowalające zarobki. Bez aktywności (w tym konkretnym przypadku mam na myśli aktywność serwisową) nie da się utrzymać dobrej jakościowo sprzedaży.M.S.:  Z jakimi największymi problemami zetknął się Pan w zarządzaniu ludźmi?

W.R.: Problemów można znaleźć z pewnością wiele. Jeżeli miałbym kilka wymienić, to byłyby to: brak lub niska aktywność, nieregularność i niesystematyczność podejmowanych przez doradców działań, tzw. “strefa komfortu” u doradców z wieloletnim doświadczeniem oraz dużym portfelem klientów, brak poczucia odpowiedzialności za wynik całej grupy (nie tylko swój własny).   M.S.: Jakimi cechami powinien charakteryzować się menedżer, znajdujący się na stanowisku, które Pan zajmuje?

W.R.: Myślę, że przede wszystkim musi lubić pracę z ludźmi, musi być cierpliwy, dobrze zorganizowany. Musi być systematyczny, w miarę odporny na stres (którego nie brakuję). Musi lubić się uczyć, bo w tej pracy, cały czas trzeba być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się na rynku. Musi też mieć, znać swój cel/cele. Wiedzieć jak go osiągnąć. Powinien charakteryzować się dużą kreatywnością i innowacyjnością w podejmowanych działaniach. Może to będzie trochę nie na temat, ale powinien mieć też swoją odskocznie od tego wszystkiego, z czym związana jest ta praca. Można przez to rozumieć wiele rzeczy, dla każdego bardzo indywidualnych. To może być rodzina, sport, jakaś pasja, którą realizuję po godzinach.M.S.: Jakich głównych błędów należy wystrzegać się na tym stanowisku?

W.R.: Nie wolno być niekonsekwentnym, zarówno we własnych działaniach, jak i w działaniach względem swoich ludzi. Moim błędem na początku była duża niecierpliwość. Zbyt szybko (z perspektywy czasu) chciałem osiągać pewne rzeczy, na które po prostu potrzeba czasu.M.S.: Jakie są Pana główne obowiązki? Jak liczny zespół Panu podlega?

W.R.: Ujmę to hasłowo. Do moich obowiązków należy przede wszystkim: rekrutacja, szkolenie, wdrożenie, zarządzanie sprzedażą, zarządzanie jakością.  Mój obecny zespół liczy 16 osób.M.S.:  Dlaczego warto pracować w Państwa firmie, jako menedżer sprzedaży?

W.R.: To praca, która daje praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. Praktycznie wszystko zależy od nas samych. Firma wiele w człowieka inwestuje, a to z kolei można wykorzystać, aby stać się lepszym. Praca ta, daje również duże możliwości zarabiania pieniędzy. Zarabiania, na które poprzez swoją pracę, mam realny wpływ. Może zabrzmi to dziwnie, ale sam mogę sobie dawać co miesiąc podwyżkę. Jest to praca, która przy zdrowym podejściu potrafi dać wiele satysfakcji. Jest to praca, dzięki której po kolei realizuję swoje cele, która przybliża mnie do realizacji marzeń. Praca w której nieustannie mam styczność z ludźmi. Mam możliwość ich poznawania i wpływania na ich losy. To naprawdę przyjemne uczucie, gdy wiesz, że dzięki Tobie ktoś się rozwija.