Twój Biznes plan na Nowy Rok: kariera!

img_920
TWÓJ BIZNES PLAN NA NOWY ROK: KARIERA!

 

Niemal każdy w swojej pracy przygotowuje plany biznesowe, traktując je, jako podstawowy element rozwoju firmy. Zdaniem Alistaira Coxa, CEO Hays, przygotowując plany rozwoju firmy, warto również stworzyć analogiczny dokument uwzględniający etapy rozwoju własnej kariery. Ponieważ każdy zgodzi się z tym, że firma nie odniesie sukcesu bez odpowiedniej strategii i planowania, analogiczny wniosek powinien dotyczyć kariery. Nie może być mowy o odniesieniu sukcesu bez dyscypliny i planowania.

 

JAK STWORZYĆ BIZNESPLAN DLA WŁASNEJ KARIERY?

 

To wcale nie jest trudne. Do stworzenia planu kariery należy podejść dokładnie tak samo, jak do jakichkolwiek innych biznesplanów. Zdaniem Alistaira Coxa, należy postępować wg. prostego 4-etapowego procesu. Oto on:

 

1.      Zrozum cechy, zalety i wartości, które wprowadza na rynek Twój „produkt”. Rzecz jasna w tym przypadku „produktem” jesteś Ty. Uczciwie wynotuj, jakie obowiązki w pracy sprawiają Ci przyjemność, czego nie lubisz robić i dlaczego? Następnie spróbuj określić swoją osobowość i odpowiedz sobie na pytanie, jakie wartości wnosisz do organizacji. Wynotuj swoje osiągnięcia, unikalne umiejętności i doświadczenie.

 

2.      Postaraj się dogłębnie zrozumieć rynek, którego częścią jesteś. To Twoja szansa. Wypisz opcje rozwoju, jakie masz u obecnego pracodawcy i jakie dodatkowe umiejętności, które mógłbyś uzyskać, nadałyby Twojej karierze rozpędu. Przeanalizuj, jak to wygląda w innych organizacjach w preferowanym przez Ciebie sektorze i krytycznie oceń, czy swoje umiejętności i doświadczenie wystarczą, by rozwiązać ich problemy. Robiąc to, bądź brutalnie szczery. Jeśli nie będziesz, jedyną osobą, którą oszukasz, jesteś Ty sam.

 

3.      Teraz, kiedy już określiłeś, na czym polega Twoja „oferta” i zmapowałeś ją na rynku, ustal kilka celów długoterminowych. Zacznij od perspektywy długofalowej – np. 10-letniej i od zadania sobie pytania, co chcesz wtedy robić, przy czym ważne jest, aby cel był realny i wykonalny. Dlatego rozbij główny cel na mniejsze, możliwe do osiągnięcia w krótszej perspektywie. Zastanów się, w który miejscu powinieneś być za 5 lat, by osiągnąć cel długoterminowy. Następnie pomyśl o jeszcze bardziej krótkoterminowej perspektywie i zastanów się, co powinieneś robić w ciągu najbliższego roku czy dwóch, by poprawić swoją sytuację.

 

4.      Na koniec przygotuj plan działania, zawierający dokładny opis tego, co możesz zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Podejmij aktywne działania z obecnym pracodawcą, by stworzyć więcej możliwości rozwoju. Znajdź kursy lub studia, które pogłębią umiejętności zgodne z Twoim plan kariery. Wykorzystaj swoje zdolności marketingowe, by lepiej wypozycjonować własną „markę”. Może być to dopracowane CV, czy profil na LinkedIn, poszerzaj sieci kontaktów, zarówno w świecie fizycznym, jak i za pośrednictwem mediów społecznych, buduj relacje z rekruterami, specjalizującymi się w Twojej dziedzinie. Ćwicz umiejętności rozmowy i prezentacji.

 

Przede wszystkim jednak uwierz w siebie. Jeśli masz świadomość tego, co jesteś w stanie zaoferować i możesz to zwięźle określić, poświęć czas, aby stworzyć realistyczny plan rozwoju kariery. Staraj się zdobyć umiejętności lub doświadczenia, dzięki którym osiągniesz swój cel długoterminowy. Powodzenia!

 

Alistair Cox

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

Piotr Kaczmarski

PR Manager

M: +48 661 610 554

E: kaczmarski@hays.pl, media@hays.pl

 

 

——————————————————————————————————————————————–

 

Informacje o Hays Poland

 

Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego należącą do międzynarodowej grupy Hays plc, która jest największą na świecie firmą zajmującą się rekrutacją specjalistyczną. Działając na rynku rekrutacyjnym od ponad 40 lat, Hays posiada 237 biur w 32 krajach. Łącznie pracuje w nich blisko 7800 ekspertów w 20 specjalizacjach.

 

W 2002 roku otworzyliśmy pierwsze biuro w Polsce.Od tego czasu umocniliśmy naszą pozycję na polskim rynku, stając się niekwestionowanym liderem w rekrutacji specjalistycznej. Obecnie w Hays Poland zatrudnionych jest ponad 190 osób w biurach w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu oraz Szczecinie.

 

Świadczymy dopasowane do wymagań klienta usługi w zakresie rekrutacji specjalistycznej pozyskując najlepszych kandydatów do pracy stałej, tymczasowej oraz na kontrakt. Portfolio naszych usług obejmuje ponadto Executive Search, Recruitment Process Outsourcing (RPO) oraz marketing rekrutacyjny.

Z pasją wspieramy rozwój zawodowy profesjonalistów działających w różnych obszarach rynku, kierując się naszym motto „powering the world of work”.