TRZY PYTANIA, JAKIE ZADAJĄ SOBIE REKRUTERZY WYBIERAJĄC IDEALNEGO KANDYDATA

img_920
TRZY PYTANIA, JAKIE ZADAJĄ SOBIE REKRUTERZY WYBIERAJĄC IDEALNEGO KANDYDATA

 

Ponieważ rekruterzy co roku obsadzają swoimi kandydatami tysiące miejsc pracy, warto przyjrzeć się, co biorą pod uwagę podejmując decyzje o wyborze tych, a nie innych osób. Ich opinie z pewnością pomogą dobrze wypaść podczas Twojej następnej rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Zdaniem ekspertów Hays, bycie świadomym swojej wartości, wcześniejsze przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej czy posiadanie odpowiednich umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia, to dziś podstawa. Czy jednak wystarczy to, by wyróżnić się pośród wielu innych kandydatów posiadających podobne doświadczenie? Aby dostać wymarzoną posadę, musisz przekonać rekrutera, w jaki sposób wniesiesz dodatkową wartość i przyczynisz się do sukcesu firmy, do której aplikujesz. Równie istotna jest Twoja umiejętność współpracy i wpasowania się do kultury organizacyjnej firmy.

 

„W ciągu ostatniego roku obserwuję tendencję, zgodnie z którą coraz więcej osób chce zmienić pracę, co współgra z tworzeniem nowych miejsc pracy przez pracodawców” – mówi Alistair Cox, CEO Hays, który opisuje zagadnienie szerzej w swoim blogu:LinkedIn Influencer blog. „Dlatego w wielu branżach obok wzrostu konkurencyjności pośród kandydatów zaobserwować można także wzmożoną rywalizację o najlepszych pracowników pośród pracodawców”” – dodaje.

 

„Jeśli marzysz o wymarzonej posadzie, musisz uświadomić sobie, że w dobie ogromnej konkurencji, rozmowa kwalifikacyjna jest niezwykle istotną częścią procesu zmiany pracy. Wszyscy wiedzą, jak się do niej mniej więcej przygotować. Jak zatem z dobrego kandydata przeistoczyć się w kandydata doskonałego?”

 

Alistair Cox mówi, że prowadząc niedawno rekrutację na stanowisko kierownicze wyższego szczebla, wybrał najlepszego kandydata, mając z tyłu głowy następujące pytania. Oto one:

 

1.      Czy chciałbym z Tobą pracować?

“Kandydat będzie pełnił kluczową rolę w moim zespole zarządzającym” mówi Alistair Cox. “Będziemy pracować razem przez wiele godzin. Muszę polegać na tej osobie w 100%. Jeżeli nie będę lubił z nią pracować (i vice versa), zespół będzie pracował poniżej swoich możliwości. Czy kandydat może przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej pod kątem tego zagadnienia? Pewnie nie. Jednak ze względu na to, że wiele nieudanych rekrutacji jest konsekwencją niezgodność cech indywidualnych kandydata i kultury organizacji, musisz pokazać kandydatowi, czego szukasz, jeśli chodzi o poczucie humoru, odporność na stres, umiejętności adaptacji, inicjatywę, ambicje, pasję, by dobrze współpracować.”

 

2.      Czy będziesz dobrze pracować z zespołem?

“W tym przypadku nie sprawdzi się “zdobywca”, który pracuje wyłącznie dla własnej korzyści. Poszukiwałem osób, które jako najbardziej wartościowe postrzegają sukcesy całego zespołu” mówi Alistair Cox. “Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, przypomnij sobie, czy w toku swojej kariery miałeś wpływ na stworzenie efektywnych i wartościowych stosunków w poprzednich miejscach pracy. opowiedz o przypadkach, gdy przedłożyłeś interesy zespołu nad osobiste ambicje”.

 

3.      Czy przyczynisz się do sukcesu mojej firmy?

“Podczas jednej z rozmów kwalifikacyjnych kandydat zadawał mi pytania dotyczące trudnych kwestii dotyczące biznesu, w którym pracuję i przedstawił doskonałe rozwiązanie tego problemu. Wyróżnił się i zaimponował mi. Rekruterzy chcą usłyszeć, co kandydaci zrobili w poprzednich pracach, by rozwiązywać konkretne problemy i osiągnęli pozytywne rezultaty. Nie chcę pracowników, którzy po prostu wykonują swoją pracę; chcę ludzi, którzy będą konsekwentnie tworzyli wartość dodaną.”

Zakładając, że każdy z kandydatów, który znajdzie się na krótkiej liście wykona dobrze powierzone zadania, powyższe trzy pytania pomogą zdecydować rekruterowi, który z nich jest faktycznie najlepszy.

 

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

Piotr Kaczmarski

PR Manager

M: +48 661 610 554

E: kaczmarski@hays.pl, media@hays.pl

 

 

——————————————————————————————————————————————–

 

Informacje o Hays Poland

 

Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego należącą do międzynarodowej grupy Hays plc, która jest największą na świecie firmą zajmującą się rekrutacją specjalistyczną. Działając na rynku rekrutacyjnym od ponad 40 lat, Hays posiada 237 biur w 32 krajach. Łącznie pracuje w nich blisko 7800 ekspertów w 20 specjalizacjach.

 

W 2002 roku otworzyliśmy pierwsze biuro w Polsce.Od tego czasu umocniliśmy naszą pozycję na polskim rynku, stając się niekwestionowanym liderem w rekrutacji specjalistycznej. Obecnie w Hays Poland zatrudnionych jest ponad 190 osób w biurach w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu oraz Szczecinie.

 

Świadczymy dopasowane do wymagań klienta usługi w zakresie rekrutacji specjalistycznej pozyskując najlepszych kandydatów do pracy stałej, tymczasowej oraz na kontrakt. Portfolio naszych usług obejmuje ponadto Executive Search, Recruitment Process Outsourcing (RPO) oraz marketing rekrutacyjny.

Z pasją wspieramy rozwój zawodowy profesjonalistów działających w różnych obszarach rynku, kierując się naszym motto „powering the world of work”.