Recenzja książki Walka o wewnętrzne wpływy w firmie

Bardzo często główną przyczyną problemów w firmie nie jest nieudolność sprzedawców, czy kiepski produkt, słaba kondycja rynku, jak powszechnie się uważa. Konkurencja potrafi sobie przecież radzić w takiej sytuacji. Problem, często niezauważalny przez menedżerów, polega na sytuacji wewnątrz firmy. Konflikty, nieadekwatny podział obowiązków, nieokreślenie kompetencji i zakresu odpowiedzialności, biurokracja mogą dla firmy mieć niemal takie same konsekwencje jak kryzys gospodarczy.

 

Książka „Walka o wewnętrzne wpływy w firmie” traktuje właśnie o tym. Patrick Lencioni przytacza opowieść o młodym, zdolnym i ambitnym konsultancie Jude Cousinsie, który rozpoczynając własną działalność, natknął się u jednego z klientów na problem wewnętrznych konfliktów w firmie. Cousins powoli przechodzi etapy rozwiązania tego problemu, samodzielnie poszukując rozwiązań, dzięki czemu czytelnik ma do dyspozycji pełne case studies.

W drugiej części książki autor podejmuje próbę wytłumaczenia teorii silosu i uporania się z tym problemem. Przedstawia metodologiczne wyjaśnienie teorii, przykłady działań, zasady postępowania, itp.

 

Książka warta jest uwagi każdego menedżera pracującego w firmie o rozbudowanej bardziej lub mniej strukturze. Przykłady i ulepszenia zaproponowane przez Lencioniego mogą usprawnić działanie firmy, zwiększyć motywację pracowników i tym samym przynieść korzyści a co za tym idzie zyski dla firmy. Lektura polecana.

 

 

 Szczególy znajdują się tutaj

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl