Recenzja książki Rozmowa kwalifikacyjna

Rekrutacja to niezwykle ważny a często traktowany po macoszemu element w pracy menedżera. Nie rzadko ogranicza się ona do zamieszczenia sztampowego ogłoszenia, zebrania CV kandydatów, umówienia spotkań, użycie jednego z szablonów rozmów, itp. Potem, następuje szybkie zatrudnienie i jeszcze szybsze zwolnienie.

 

Temat rekrutacji często był omawiany i opisywany. Książka „ Rozmowa kwalifikacyjne” autorstwa Malcolma Peela jest jednym z takich kompendiów.

 

Autor przechodzi przez etap rekrutacji metodologicznie – od zdiagnozowania konieczności zatrudnienia nowego pracownika, przez formułowanie ogłoszenia, wybranie listy kandydatów po samą rozmowę kwalifikacyjną.

 

To na spotkaniu z potencjalnym pracownikiem Peel skupia się najmocniej. Prezentuje on listę szczegółowych pytań, które przynoszą informacje o kandydacie. Analizuje odpowiedzi i prezentuje wiedzę, jaką one z sobą niosą. Szczegółowo podzielił pytania na te, dotyczące przeszłości, czyli tego co zawarte jest w CV, teraźniejszości, przyszłości i planów tak osobistych jak i zawodowych.

 

Są to bardzo cenne wskazówki, o których niewielu menedżerów pamięta, choć zadanie odpowiednich pytań może bardzo często wyłonić pożądane cechy kandydatów i ich umiejętności, a także dzięki tym zabiegom można odkryć osobowość, która nie będzie przystawała do zespołu.

 

Niewielkich rozmiarów książkę, można przeglądać wyrywkowo, napisana jest przejrzystym językiem i systematycznie podzielona, dlatego stanowi cenne narzędzie dla pracodawców.



Polecamy tę książkę zwłaszcza początkującym menedżerom, którzy z rekrutacją muszą zetknąć się po raz pierwszy jak również tym, którzy poszukują inspiracji do jej przeprowadzenia.



Szczegóły znajdują się tutaj