Recenzja książki Potęga checklisty

Potęga checklisty to książka napisana przez jednego z najbardziej wpływowych ludzi świata według opiniotwórczego tygodnika „Time” – Atula Gaweande. Nie jest to żadnego rodzaju podręcznik, w którym menedżerowie znajdą zasady, wskazówki i ćwiczenia, na czym polega tworzenie i praca z listą kontrolną. Wręcz przeciwnie – jest to raczej opowieść o tym, jak przydatne i konieczne jest to rozwiązanie w najbardziej złożonych i skomplikowanych profesjach świata, a także w przypadku prostszych procedur.

 

Autor na podstawie licznych doświadczeń, zebranych tak na sali chirurgicznej, jak i podczas rozmów z konstruktorami, inżynierami, pilotami dostrzegł jak ważną sprawą jest stworzenie listy kontrolnej w przypadku nawet najprostszych czynności. Okazało się, że taka chcecklista w bardzo znaczący sposób zmniejsza, jeśli nie eliminuje, ryzyko popełnienia błędu, czy zaniechania pewnych działań, przez co może nawet uratować życie.Poprzez  liczne opowieści o interesujących przypadkach Gawande stara się udowodnić konieczność istnienia i przestrzegania list kontrolnych. Czytelnicy znajdą tu wiele historii o sytuacjach chirurgicznych, architektonicznych, sytuacjach z lotnictwa  – każda z nich to osobny ciekawy przypadek, dlatego ksiązka sama w sobie jest bardzo interesująca.

Choć w tej pozycji nie ma mowy o menedżerach, czy sytuacjach sprzedażowych, analogia wydaje się oczywista. Skoro takie działania sprawdzają się w tak złożonych profesjach, czy nie warto zastosować je także w pracy menedżera?

 

Ksiązka nie ma na celu nauczenia czytelników, jak powinna wyglądać checklista, nie ma charakteru instruktażowego, to ciekawa opowieść z różnych sfer życia, utkana licznymi anegdotami, rozmowami, cytatami. Napisana w przystępny sposób jest idealnym wypełnieniem chwili wolnego czasu i choć nie należy do podstawowych lektur menedżera, możemy zapewnić, iż czas z nią spędzony nie będzie zmarnowany.Szczegóły znajdują się tutaj