Recenzja książki 3. rozwiązania – Stephena Coveya

‘3 rozwiązanie’ autorstwa Stephena R. Coveya podbiło rynek amerykański jak i europejski Stało się tak z tej prostej przyczyny – jest to książka  po części psychologiczna, po części biznesowa, po części motywacyjna, przydatna tak w życiu zawodowym jak i w prywatnym.

 

Trzecie rozwiązanie zdaniem autora to próba poszukania wspólnego wyjścia, synergii pomiędzy dwoma nieprzystającymi do siebie punktami widzenia. Nie jest to sztuka kompromisu, tylko próba wyjścia naprzeciw wyzwaniom i skonfrontowania ich, tak, aby obydwie strony były zadowolone z wypracowanej metody. Zdaniem Coveya problem tkwi w tym, jak poszczególne osoby patrzą na problem, czy na swojego adwersarza – widzą w nim przeciwnika, zamiast wyjść poza swój punkt widzenia, swoją stronę i spróbować zrozumieć intencje czy zamiary i cele innych, Synergia, empatia, analizowanie innych, zadawanie pytań, tworzenie trzeciego rozwiązania – to słowa klucze dla Coveya.

 

Po opisie czym, jest sam paradygmat trzeciego rozwiązania autor stara się przedstawić jego zastosowanie w pracy, w domu, w prawie, w szkole, w społeczeństwie, czy na świecie. W książce czytelnik znajdzie mnóstwo przykładów, historii prawdziwych z różnych sfer życia, w których skutecznie zastosowano teorię Trzeciego Rozwiązania.

 

Z pewnością można polecić tę książkę osobom, które często negocjują a także chcą poznać inny punkt widzenia na rozwiązywania konfliktów. Aczkolwiek nie nazwalibyśmy tej pozycji  lekturą obowiązkową, jednak na pewno będzie ona ciekawym uzupełnieniem informacji dla menedżerów.Szczegóły znajdują się tutaj