Jak renegocjować płacę

img_374
Po akceptacji oferty pracy z rozczarowaniem odkrywasz, że Twoje wynagrodzenie jest niższe niż być powinno. Co robić? Oto trzy sposoby na zaradzenie tej przykrej sytuacji.

 

Najlepszy czas na walkę o płacę jest, rzecz jasna, przed przyjęciem propozycji pracy. Gdy robisz to po fakcie, narażasz się na zarzut nie szanowania zawartych umów. Możesz też popsuć swoje relacje z szefem. Dlatego dobrze się zastanów, zanim to zrobisz – renegocjuj tylko, jeśli zbyt niskie wynagrodzenie otrzymałeś nie ze swojej winy. Gdy już się zdecydujesz, zastosuj jedną z poniższych strategii.

 
Argument sprawiedliwości
Jeśli odkryłeś, że zarabiasz mniej niż Twoi współpracownicy o podobnych kwalifikacjach i zakresach obowiązków, użyj argumentu sprawiedliwości. Powiedz szefowi: “Przekonał mnie argument, że nie ma budżetu na większą pensję dla mnie. Ale wszyscy, nawet ci o mniejszym doświadczeniu, zarabiają u nas więcej ode mnie. Jak to pogodzić?”. Zagoniłeś przełożonego w kozi róg, teraz pomóż mu z niego wyjść, mówiąc: “Rozumiem, że jak negocjowaliśmy warunki, to była trudna sytuacja. Ale wierzę, że uda nam się tą sytuację rozwiązać”.
Jednocześnie, miej w zanadrzu propozycje dotyczące nowego stanowiska i zakresu obowiązków, które pomogą Ci znaleźć się pod względem finansowym tam, gdzie powinieneś był być od początku. Kto wie – może nawet wyżej.

 
Znajdź konkurencyjną ofertę
Użycie konkurencyjnej oferty to bardzo skuteczna, choć nieco ryzykowna strategia, ponieważ nikt nie lubi, gdy się go szantażuje. A Twój szef najprawdopodobniej pomyśli, że szantażujesz go odejściem w razie, gdyby nie dał Ci podwyżki.
Dlatego bądź ciepły, miły i pozytywny, gdy będziesz używać argumentu, że w innej firmie zaproponowano Ci znacznie wyższe wynagrodzenie za podobną pracę. Podkreśl, że nie chcesz odchodzisz, bo właśnie tutaj realizujesz się zawodowo, cenisz panującą tu atmosferę itp. Zaznacz też, że to rynek, a nie Ty – wyżej wycenia Twoją pracę.

 
Zrzuć to na koszty życia
Jeśli zmieniłeś miejsce zamieszkania ze względu na nową pracę, możesz użyć argumentu wysokich kosztów życia. Powiedz, że nie spodziewałeś się, że w nowym miejscu wszystko będzie tak drogie, i że inaczej negocjowałbyś płacę, gdybyś o tym wiedział.
Nie każda firma uwzględni tego rodzaju argumentację, więc zastanów się, czy Twoja jest dobrym miejscem do jej użycia.
Zachowaj czujność
Jeśli żadna z powyższych strategii nie skutkuje, zachowaj czujność. Pracuj ciężko, aby nadrobić ewentualne straty w relacjach z szefem, aktualizuj swoje CV i trzymaj rękę na pulsie, gdy idzie o szukanie nowych możliwości podwyższenia Twoich zarobkówźródło – monster polska