CZY NIEDOBÓR KOMPETENCJI KADR MOŻE SPOWODOWAĆ SPOWOLNIENIE POLSKIEJ GOSPODARKI?

img_920
CZY NIEDOBÓR KOMPETENCJI KADR MOŻE SPOWODOWAĆ SPOWOLNIENIE POLSKIEJ GOSPODARKI?

 

Mimo stopy bezrobocia, utrzymującej się w Polsce na poziomie 12,5 % (maj 2014), firmy odnotowują wzrastający poziom niedoborów kompetencji na rynku. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to wyłącznie wina systemu kształcenia, czy efekt zaniedbań i zaniechań rządu i sektora prywatnego. Zdaniem ekspertów firmy doradztwa personalnego Hays Poland próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że mimo dużej liczby osób bez pracy, firmy nadal mają problem ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

 

Są takie branże, w których niedobór kompetentnych kadr jest dla nich szczególnie dotkliwy – mówi Paula Rejmer, Operations Director Poland w Hays Poland – w szczególności chodzi o sektor energetyczny, IT, opiekę zdrowotną, czy nadzór finansowy. Głównie jednak niedostatek widoczny jest w obszarze technicznym, dotyczącym zatrudnienia inżynierów.

 

Paula Rejmer uważa, że pracodawcy muszą przeanalizować, które kompetencje będą im potrzebne w dłuższej perspektywie i zainwestować w rozwój talentów w tych obszarach. Możliwe formy wychowania przyszłych ekspertów w danej dziedzinie mogą objąć szkolenia, staże, programy stypendialne dla studentów, czy też pomoc w przekwalifikowaniu ludzi z transferowalnymi kompetencjami. „Niestety system kształcenia nie jest dostosowany do aktualnych potrzeb biznesu – twierdzi Paula Rejmer i dodaje – szczególnie chodzi o rozdźwięk między oferowanymi kierunkami studiów, a tymi, na które występuje zapotrzebowanie na rynku pracy. Jest jednak szansa, że braki te zmniejszą się w perspektywie kilku lat, w związku z wejściem na rynek pracy obecnych studentów kierunków zamawianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego”.  Kolejnym obszarem cierpiącym na niedobór kandydatów jest także branża IT. Tutaj problem w dużym stopniu polega na systemie edukacji, który nie nadąża za dynamicznymi zmianami, następującymi w nowoczesnych technologiach. Studenci opuszczający mury uczelni nie znają najnowszych programów i technologii. Najszybszym sposobem na zredukowanie tego niedoboru, wydaje się być samokształcenie jeszcze w okresie studiów.

 

Pięć obszarów największego niedoboru kandydatów w Polsce:

 

1.     IT:szczególne zapotrzebowanie na programistów, deweloperów, analityków infrastruktury i Project Managerów

2.     Finanse:zwiększony nadzór nad legalnością prowadzonych działań spowodował wzrost zapotrzebowania na audytorów, menedżerów kredytowych i specjalistów od nadzoru korporacyjnego

3.     Energetyka:szczególnie brakuje specjalistów (inżynierów) specjalizujących się w budownictwie lądowym, mechanice i elektryce

4.     Opieka zdrowotna:w tym sektorze najbardziej poszukiwani są lekarze zatrudniani na umowy na zastępstwo oraz pielęgniarki z doświadczeniem na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych

5.     Ubezpieczenia:nadal utrzymuje się zapotrzebowanie na osoby znające europejską dyrektywę Solvency II, a także doświadczonych aktuariuszy

 

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

Piotr Kaczmarski

PR Manager

M: +48 661 610 554

E: kaczmarski@hays.pl, media@hays.pl

 

 

——————————————————————————————————————————————–

 

Informacje o Hays Poland

 

Hays Poland jest firmą doradztwa personalnego należącą do międzynarodowej grupy Hays plc, która jest największą na świecie firmą zajmującą się rekrutacją specjalistyczną. Działając na rynku rekrutacyjnym od ponad 40 lat, Hays posiada 237 biur w 32 krajach. Łącznie pracuje w nich blisko 7800 ekspertów w 20 specjalizacjach.

 

W 2002 roku otworzyliśmy pierwsze biuro w Polsce.Od tego czasu umocniliśmy naszą pozycję na polskim rynku, stając się niekwestionowanym liderem w rekrutacji specjalistycznej. Obecnie w Hays Poland zatrudnionych jest ponad 190 osób w biurach w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu oraz Szczecinie.

 

Świadczymy dopasowane do wymagań klienta usługi w zakresie rekrutacji specjalistycznej pozyskując najlepszych kandydatów do pracy stałej, tymczasowej oraz na kontrakt. Portfolio naszych usług obejmuje ponadto Executive Search, Recruitment Process Outsourcing (RPO) oraz marketing rekrutacyjny.

Z pasją wspieramy rozwój zawodowy profesjonalistów działających w różnych obszarach rynku, kierując się naszym motto „powering the world of work”.