Trening podwładnego a motywacja

Jakkolwiek błyskotliwy nie byłby trener i jego program szkoleniowy, to ostatecznie liczy się tylko wynik treningu, czyli zrealizowanie planów sprzedaży, a sprzedaż jest wynikiem motywacji.

 

Twoim zadaniem jest motywować. Tylko jak motywować mądrze, czyli nie konwencjonalnymi metodami, których skuteczność jest mała? Jednym z dobrych rozwiązań jest coaching, czyli zwiększanie umiejętności a w konsekwencji zwiększanie zakresu odpowiedzialności menedżerów. Delegujemy coraz bardziej odpowiedzialne zadania swoim menedżerom, dając im do zrozumienia, że są cennymi pracownikami. Taki trening ma motywować, zwiększać satysfakcję z pracy.


Ustal już na samym początku pracy z podwładnymi ( z każdym z osobna) jakie są ich cele zawodowe (ale również prywatne – te mają wpływ na pracę) oraz jak chcą je osiągnąć. Zapytaj, jak możesz im w tym pomóc. Następnie wyodrębnij wspólnie z podwładnym, jakie posiadacie środki do realizacji tych planów. Spróbujcie również przewidzieć możliwe zagrożenia jakie możecie napotkać. Taki proces wspierania podwładnego to typowy coaching, z tym że pomagając podwładnemu w poszukiwaniu rozwiązań menedżer realizuje również własne cele biznesowe.


Ten sposób zarządzania to korzyści nie tylko dla Ciebie, ale całej firmy. Wyznaczenie wspólnych celów, które będą utożsamiane z celami firmy buduje lojalność wobec firmy, zwiększa zaangażowanie w pracę i, co równie ważne, wpływa bardzo pozytywnie na Twoje relacje z podwładnymi.


Menedżer – trener – to jeden z najskuteczniejszych stylów zarządzania. Wymaga jednak od Ciebie wyjątkowo dużego doświadczenia. Jeśli nie będziesz tylko menedżerem, który zarządza, a będziesz menedżerem, który wspiera i trenuje swoich podwładnych, to sukces masz „w kieszeni.”
 
D.D.

Podobne artykuły:

Po co szkolić sprzedawców i jak to robić?

Jak skutecznie wdrażać nowego sprzedawcę?

Kim jest Twój sprzedawca?

9 powodów, dlaczego szkolenie zawodzi