Jak zarządzać wypaleniem zawodowym poprzez wyznaczanie granic

img_883
Nawet, jeśli kochasz swoją pracę, to gdy zaczniesz odczuwać skutki wypalenia zawodowego łatwo jest stracić kontrolę nad natłokiem obowiązków. Wielu z moich klientów – głównie menedżerów wyższego szczebla stawia zatem sobie granice, które pozwalają im być bardziej skutecznymi zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Te granice, to linie, które sobie wyznaczamy, a które pomagają nam w definiowaniu naszych ról i interakcji, w które wchodzimy.



Oto kilka wskazówek, jak wyznaczyć takie granice, by radzić sobie z nadmierną ilością pracy i wypaleniem:



1. Czy jesteś swoim najgorszym wrogiem? Zastanów się nad następującym:

  • Czy podejmujesz się konkretnych zadań, by się komuś przypodobać?
  • Czy jesteś perfekcjonistą?
  • Czy podejmowanie wyzwań Cię stymuluje?
  • Czy  potrafisz mówić nie?
  • Czy lubisz konkurować z innymi?

Wszystkie powyższe punkty mają wpływ na Twoją skłonność do brania na swoje barki zbyt dużych obciążeń. Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie ważne a następnie wytyczyć granice swoich możliwości.



2. Musisz wiedzieć, czego od Ciebie oczekują. Wyjaśnij ze swoim menedżerem, jakie są priorytety, ramy czasowe oraz jak będziesz rozliczany. Czy oczekuje się od Ciebie pracy po godzinach i w weekendy, czy sam sobie narzuciłeś taki system pracy?



3. Nawet jeśli nie przynosisz pracy fizycznie do domu, to możesz mieć skłonność do myślenia o pracy, gdy spędzasz czas np. z rodziną. Oto wskazówka: Staraj się wykorzystywać czas, który poświęcasz na podróż do domu, by powoli wyciszyć i stłumić potrzebę myślenia o pracy. Następnie stwórz granicę mentalną: Praca nie może przekroczyć progu mojego domu razem ze mną.



4. Nie mów „tak” od razu. Daj sobie czas na podjęcie decyzji. Potem będziesz mógł ocenić, czy coś możesz lub nie możesz zrobić.



5. Zdolności negocjacyjne. Jeśli Twoja kultura pracy/środowisko pracy nie przyjmuje „nie”, jako odpowiedzi, to staraj się negocjować przedstawiając kontrpropozycje.



Oto kilka pomysłów negocjacyjnych, które sprawią, że Twoje wyznaczone granice pozostaną nietknięte:

  • odraczaj start nowego projektu zanim nie skończysz priorytetów
  • deleguj część zadań innym
  • opoźniaj lub odłóż jakieś zadanie, które ma mniejszy priorytet



Pam Solberg-Tapper



Oryginalny artykuł znajduje się tutaj