Czy niektóre zasady trzeba łamać?

img_85
Zatrzymuj się na czerwonym, jedź na zielonym. Czekaj na swoją kolej. Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe. Pewne ponadczasowe zasady dobrze jest przestrzegać. Czy są jednak zasady, które opłaca się łamać?Dzisiaj, w stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym, wiele zasad, których przestrzegały poprzednie pokolenia menedżerów, zwyczajnie nie pasują lub co najmniej nie są już tak istotne w obecnej rzeczywistości.„Jeśli nie łamiesz zasad rutynowo, twoi klienci i rynki staną się łupem twojej konkurencji. Więc patrz, słuchaj i zmieniaj.”Menedżerowie nie mogą ograniczać się jedynie do wykonywania zadań na czas. Muszą iść dalej! Skuteczni menedżerowie muszą poświęcić swój czas na robienie zupełnie nowych rzeczy oraz na wykonywanie czynności rutynowych w kompletnie nowy sposób. To będzie wymagało złamania pewnych obowiązujących zasad dotyczących zarządzania podwładnymi. Oto kilka przykładów.Stara zasada: Utrzymywać status quo, ale szybko reagować, gdy stajemy przed zmianą.

Nowa zasada: Nie czekać na zmianę, przewidzieć ją, zaplanować i reagować, ale na własnych warunkach.Stara zasada: Zadaniem menedżmentu jest podejmowanie decyzji.

Nowa zasada: Zadaniem menedżmentu jest ułatwianie podejmowania decyzji tym, którzy są najbliżej klienta.Stara zasada: Unikać konfliktu za wszelką cenę. Ludzie sobie poradzą sami.

Nowa zasada: Stworzyć warunki, które będą sprzyjały wymianie poglądów i uzyskiwaniu pożądanych wyników nawet wtedy, gdy będą ścierały się różne pomysły, perspektywy, style zarządzania, sposoby rozwiązywania problemów.Stara zasada: Mówić podwładnym, co, kiedy i jak mają robić.

Nowa zasada: Dać podwładnym środki i wsparcie, którego potrzebują. Usunąć się i pozwolić im robić swoje.Odpuszczanie pewnych reguł, które kiedyś dobrze nam służyły może być ciężkim zadaniem, ale trzymanie się ich za wszelką cenę może być fatalne w skutkach. Nie pozwalajcie sobie, albo swoim ludziom na komfort statusu quo. Nie utknijcie w przekonaniu, że to, co dało nam sukces wczoraj zawsze przyniesie wam sukces jutro.Marcia Zidle

Źródło: Do some rules need to be broken?