Motywacja pracownika w procesie zarządzania

img_55
W poprzednim artykule został poruszony bardzo ogólnie temat motywacji „OD” oraz system motywacji „DO”. Tekst został zakończony pytanie o to, co motywuje bardziej – wizja strachu czy też wizja wspaniałości i potężnego sukcesu?Zanim zostanie udzielona odpowiedź na to pytanie, należy zadać sobie jeszcze jedno: W jakich sytuacjach ludzie podejmują najszybsze, najbardziej ryzykowne i najodważniejsze decyzje ? W jakich momentach ludzie podejmują czyny uznawane później za heroiczne i niewiarygodne?Z pewnością nie myślisz teraz o takich emocjach jak strach, lęk, przerażenie, wizja stary, porażki. A szkoda – bo to o te emocje właśnie chodzi. To one sprawiają, że człowiek odnajduje w sobie nieodkryte do tej pory pokłady energii, wiary, możliwości i wielu innych rzeczy, które sprawiają, że jest w stanie robić rzeczy niesamowite.Idąc dalej tym tropem można skierować się ku motywacjom ludzi. Powszechnie uważa się, że to wizja sukcesu, wizja cudowności i wspaniałości motywuje ludzi najbardziej. Jeszcze do niedawna powszechne było stwierdzenie, że najważniejsze dla ludzi w pracy są pieniądze, które za tę pracę otrzymują. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że ta tendencja zmienia się – pracownikom coraz bardziej zależy na takich elementach jak atmosfera w pracy, kontakt z przełożonym praca zespołowa itp.Tak jak zostało to napisane w poprzednim artykule, każdego dnia atakują nas wizje ogromnych sukcesów, mnóstwa radości i wiele innych elementów mających wyzwolić w nas pozytywne emocje. Jednocześnie coraz częściej spotykam się z głosami pod tytułem: „Mam już tego dość. Wszędzie źle i ciężko i Ci mi tu wciskają jakieś nie wiadomo co …”Okazuje się, że wielu z nas odczuwa pewien przesyt nadmiernego pozytywnego myślenia i takie wizje przestają motywować ludzi do jakiegokolwiek działania. Dlatego też ten tekst od samego początku wskazuje na inną drogę motywacji – motywację poprzez wizję utraconych korzyści; motywację poprzez wizję potencjalnej straty. Jest to model wykorzystujący system motywacji „OD”.Mogą pojawić się zarzuty, że jest to manipulacja itp. I będą to zarzuty właściwe, ponieważ jest to dokładnie taki sam system manipulacji jak motywacja „DO” i budowanie wizji sukcesu. Jednocześnie system motywacji przez porażkę jest znacznie bardziej efektywny. Ludzie, gdy się czegoś obawiają, robią wszystko by tej sytuacji uniknąć. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracownik, który obawia się o utratę swojej pracy będzie znacznie bardziej efektywny niż ten, któremu zbudujemy wizję zarobków w wysokości 10.000 zł miesięcznie (zwłaszcza, jeśli w ocenie tego pracownika takie zarobki od początku będą uznawane za nierealne).

Szymon Lach


Szymon Lach – Doświadczony trener biznesu, prezenter, założyciel Akademii Przemawiania GOLDEN SPEECH. Obecnie, poza prowadzieniem szkoleń pracuje również jako wykładowca akademicki na Uniwerytecie Adama

Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy uważa, że potrzeba Klienta nie jest najważniejsza. Ważniejszy jest element bardziej pierwotny niż potrzeba, ponieważ i ta z czegoś wynika. W pracy ze swoimi Klientami poszukuje efektywnych, kompleksowych rozwiązań, które sprawią, że firma oraz jej pracownicy zrobią kolejny krok w kierunku “własnego lepszegojutra”.