7 kluczowych działań, które musi wykonać lider podczas budowania strategii
Jako liderzy mamy siedem czynności, na które polecam zwracać szczególną uwagę podczas budowani silnej strategii, która Jako liderzy powinniśmy mieć siedem czynności, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas budowani silnej strategii, która sprawi, że ludzie będą chcieli się angażować. Przyjrzyjmy się bliżej tym czynnościom.
Budowanie zaangażowania w proces planowania
Jeśli podwładni w Twoim zespole są tacy, z jakimi zwykle pracuję na co dzień, to zapewne mają dużo obowiązków i niewiele środków, by swoje zadania wykonywać skutecznie. Dlatego dla wielu z nich poświęcanie cennego czasu na planowanie strategii, która przysporzy im jeszcze więcej obowiązków, nie jest atrakcyjnym zajęciem. Jak, zatem zbudować takie zaangażowanie podwładnych w proces planowania?
Moją “tajną bronią” jest odprawa menedżerska, czyli innymi słowy częste spotkania z zespołem, na których będziemy informowali podwładnych o kluczowych dla firmy wyzwaniach i problemach. Wszystko po to, by sami mogli dokonywać zmian w procesie planowania. Takie spotkania z zespołem zwiększa zaangażowanie, ponieważ ludzie mają „mapę drogową”. Wiedzą, co jest istotne i czym wszyscy będziecie musieli się zajmować w najbliższej przyszłości.
Upewnijmy się, że wszystkie głosy na takich spotkaniach będą wysłuchane
Nic tak nie buduje zaangażowania w budowanie strategii, jak umożliwienie podwładnym uczestniczenia w procesie decyzyjnym. Czy to oznacza, że każdy musi być wywołany do tablicy podczas tworzenia tego planu? Oczywiście, że nie. To nawet nie jest konieczne. Niektórym wystarczy możliwość udziału w jakiejś ankiecie. Innym wystarczy praca w zespole, jeszcze inni będą bardziej zmotywowani, gdy zechcemy wysłuchać ich opinii w rozmowie w cztery oczy. Naszą rolą, jako liderów jest zapewnienie, by wszyscy zainteresowani mogli się swobodnie wypowiedzieć na temat powstającej strategii.
Kluczowe informacje muszą trafić do podwładnych
Często zdarza się tak, że ludzie podejmują decyzje na podstawie najlepszych, dostępnych informacji, podczas gdy sam lider wie, że taka decyzja nigdy nie zostałaby podjęta, gdyby podwładni mieli pełen dostęp do danych. Brzmi znajomo? Nasze zadanie, to nie dopuścić do takiej sytuacji podczas budowania strategii razem z zespołem. Główny powód konfliktów i nieporozumień to brak pełnej informacji.
Twoje pomysły
Jak powiedziano wcześniej, każdy ma prawo się wypowiedzieć. To dotyczy również lidera. Jeśli jesteście jak większość liderów, to wasz głos ma swoją odpowiednią wagę. Gdy mówi szef, ludzie słuchają. Słuchają inaczej niż jak mówi ktoś równy im rangą. Gdy mówi lider, to ludzie reagują zwykle bardzo szybko, gdy się z nim zgadzają i bardzo, bardzo wolno, gdy się z nim nie zgadzają. Czasami w ogóle nie wyrażają swojej odmiennej opinii. Brak wyzwania ze strony podwładnych powoduje, że bardzo często liderzy wymuszają niejako decyzje na swoich podwładnych, co nie jest dobrą praktyką.
Upewnijmy się, że części składowe strategii mają odpowiednią jakość
Na przykład, jeśli wykonacie kiepską robotę w definiowaniu misji i wizji, to wasze cele będą to odzwierciedlały. Podobnie, jeśli wasze cele będą nierówne, źle delegowane, to kluczowe czynniki decydujące o sukcesie będą również nieskuteczne. To wszystko sprawi, że nasza strategia będzie nieadekwatna do zastanej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest dbanie o wysoką jakość każdego etapu planowania. To rola lidera.
Konsekwencja i egzekwowanie odpowiedzialności
Jeśli tworzyliście wcześniej plany i strategie, to wiecie zapewne, że bardzo często są one tworzone po to, by wylądować na półce szefa i po to, by zostały wykorzystane podczas konstruowania kolejnej strategii. Tak oczywiście nie może być. Wy i wasze zespoły budujecie tworzycie skomplikowane plany i strategie, i musicie konsekwentnie pilnować ich realizacji np. poprzez comiesięczne, kwartalne oraz roczne rewizje ich wykonania. One muszą przejść od „papieru” do etapu wdrożenia.
Jak inaczej możemy pozytywnie zmieniać nasze otoczenie?
Zadecyduj, czy potrzebna będzie pomoc z zewnątrz
Tak ważny obszar, jak strategiczne planowanie, czasami wymaga pomocy eksperta z zewnątrz, który jest doświadczony w budowaniu zaangażowania w zespole i prowadzeniu zespołu poprzez cały proces planowania. To twoja rola, jako lidera, by podjąć taką decyzję.
Michael Wilkinson
Żródło znajduje się tutaj