Standardy rekrutacyjne

img_428
Niezależnie, czy zlecasz komuś rekrutację, czy też sam podejmujesz się tego wyzwania, to najistotniejszym zadaniem jest wyznaczenie pewnych żelaznych standardów samego procesu.

 

Oto obszary, które musisz wziąć pod uwagę, podczas rekrutacji:


Jakie są umiejętności interpersonalne kandydata? 
Czy poradzi sobie z raczej dużą grupą ludzi? Czy będzie potrafił skutecznie rozpoznać ich mocne i słabe strony? Jak jest jego styl zarządzania. Twoje standardy rekrutacyjne powinny pozwolić Ci na zidentyfikowanie umiejętności kandydata w tym obszarze.

 
Budowanie relacji – umiejętność kluczowa
Na stanowisku menedżera oddziału (jak na każdym menedżerskim stanowisku) musi znaleźć się osoba, która będzie miała charyzmę lidera. To osoba, która nie może tylko delegować i rozliczać. Dla dobra całego oddziału musi pracować razem z szeregowymi sprzedawcami, również w terenie.

 
Jak potrafi wykorzystywać zasoby?
Niektórzy ludzie mają tendencję do brania wszystkich obowiązków na własne barki. W przypadku menedżera to bardzo zły nawyk. Kandydat musi być zdolny do oddelegowywania części swoich obowiązków swoim podwładnym. Ty już na etapie rekrutacji musisz wykryć taką skłonność u kandydata.

 
Wyniki, wyniki, wyniki…
Każdy w firmie pracuje dla określonych korzyści. Ty i Twoi podwładni jesteście odpowiedzialni za dobry wynik firmy. Pytanie zasadnicze: Czy masz pewność, że Twój kandydat będzie w stanie zapewnić realizację planu sprzedaży oddziału?
W zestawie umiejętności dobrego lidera nie ma miejsca na wyjątki, więc jeśli rekrutujesz a jeszcze nie wypracowałeś dobrych standardów rekrutacyjnych, to najwyższa pora to zrobić. Jeśli nie prowadzisz rekrutacji (to błąd – powinieneś stale szukać talentów) to takie standardy pomogą Ci w ocenie Twojej kadry menedżerskiej.

 
Pamiętaj! Twój zespół menedżerów to odbicie Twojego stylu zarządzania.
 
D.D.
Podobne artykuły:

Rekrutacyjne wskazówki dla Menedżera Regionu

Strategie rekrutacyjne

Wymiana menedżerów

10 błędów rekrutacyjnych