Jak zwalniać Dyrektora Oddziału i nie zniszczyć atmosfery w zespole cz. II

img_225
Jest kilka błędów, jakie może popełnić Dyrektor Regionalny podczas zwalniania podwładnego. Ważne, by potrafić się przed nimi ustrzec..

 

1. „Nic się nie stało, nie ma nad czym debatować!”
Owszem, stało się. Zwolniłeś menedżera oddziału i jeśli to Ty go rekrutowałeś, to poniosłeś porażkę. Udawanie, że problemu nie ma, to chowanie głowy w piasek. Przejście do porządku dziennego nad tą trudną sytuacją spowoduje tylko, że konflikt wybuchnie z jeszcze większą siłą za jakiś czas. Jeśli dodatkowo zwolniłeś menedżera w dość spektakularny sposób, bo chciałeś dać przykład, to był to poważny błąd. Jedno jest pewne. Unikanie reakcji, brak wyjaśnienia decyzji, którą podjąłeś, spowoduje jedynie że pozostali sprzedawcy będą idealizowali zwolnionego menedżera. Jego zespół od tej chwili będzie jego zapleczem i będzie go wspierał.

 
2. „Wy nie macie nic do gadania”
Otóż podwładni mają dużo do powiedzenia. Zwolniłeś ich szefa. Kogoś z kim mieli czas się zżyć, kogo poznali i lubili. Ważne jest, by ludzie mieli możliwość wypowiedzenia swoich obaw i wątpliwości. Lepiej, żeby zrobili to w Twojej obecności, niż gdyby mieli podważać Twój autorytet.

 
3. Zespół nie znosi próżni
Zespół nie jest kompletny bez lidera. Albo znajdziesz następcę (właściwie to powinieneś go mieć przed zwolnieniem obecnego menedżera), albo grupa się rozpadnie. To musi być człowiek z dużą charyzmą i wolą walki, bo to nie łatwe zadanie, by przejąć potencjalnie wrogich sobie menedżerów zespołów i sprzedawców.

 
4. Brak inicjatywy
Zespół oraz inni menedżerowie nie będą przejawiali inicjatywy, gdy uznają, że tylko czekasz na ich błąd, by ich zwolnić. Nie będą ryzykowali, zaczną popadać w rutynę robiąc tylko minimum, za każdym razem, sprawdzając, by nie popełnić błędu. Tak zabija się kreatywność i inicjatywę.

 
5. Proces odbudowy zaufania
To najtrudniejsze, ale zarazem najważniejsze zadanie, jakie teraz przed Tobą stoi. Jeśli ci się uda, to reszta zespołu pójdzie za Tobą. Jeśli nie, to masz poważny problem. Pozwól ludziom swobodnie wyrażać swoje wątpliwości i obawy. Podwładni poczują, że jesteś jednym z nich i zrozumieją, że decyzja o zwolnieniu Dyrektora Oddziału nie była tylko trudna dla nich, ale również dla Ciebie.

 
Pokaż ludziom, że nadal jesteście zespołem. Nie uciekaj od problemów. Wyjaśniaj sens zachodzących zmian i wskazuj korzyści, jakie cała grupa będzie z nich miała. Zacznij delegować nowe zadania i cele. Pozwól podwładnym decydować podczas procesu budowania strategii.
Wskaż nowe kierunki działania – bądź prawdziwym liderem! Pamiętaj, że ludzie kopiują swoich szefów, a więc upewnij swoich ludzi, że mogą liczyć na Twoje wsparcie zawsze, gdy będą tego potrzebowali.
D.D

 
Podobne artykuły:

Jak zwalniać Dyrektora Oddziału i nie zniszczyć atmosfery w zespole cz. I

Czy wiesz kiedy możesz zwolnić swoich menedżerów?


Jak rozpocząć trudną rozmowę