Co powoduje, że nie udaje Ci się wdrożyć zmian?
Menedżerowie często narzekają, że pomimo ich wysiłków nie udaje im się wdrożyć niezbędnych zmian. Jednocześnie nie potrafią rozpoznać błędów w swoich działaniach.
Oto pięć błędów menedżerskich, które powodują, że wdrażanie zmian idzie tak ciężko.
-
Masz ludzi w zespole, którzy nie są przychylnie nastawieni do zmiany. Wdrażanie zmiany można porównać do jazdy na tandemie. Aby się udało, obie strony muszą pedałować równo. W przeciwnym wypadku jedna strona jest tylko zbędnym balastem. Przyjrzyj się swoim zespołom i dokonaj uczciwej oceny. Na jej podstawie podejmij decyzje o zwolnieniach. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty.
-
Nie inwestowałeś (czasu, pieniędzy, szkoleń) w swoich podwładnych. Łatwo jest narzekać , trudniej odpowiednio szkolić ludzi i przygotowywać ich do nadchodzących zmian. Ludzie sami nie będą rozwijali swoich umiejętności (poza nielicznymi wyjątkami). Zacznij na poważnie myśleć o rozwoju zawodowym podwładnych. Taka inwestycje zazwyczaj bardzo szybko się zwraca.
-
Źle delegujesz zadania. Zarządzasz zespołem nie bez powodu. Sam wszystkiego nie zrobisz. Odpowiednie delegowanie zadań związanych z wdrożeniem zmiany to kluczowa umiejętność menedżera. Nie bój się zlecać zadania podwładnym (płacisz im za konkretną pracę) i deleguj zadania zgodnie z umiejętnościami podwładnych – za każdym razem dokonuj segmentacji zadań i według mocnych stron swoich ludzi.
-
Nie masz wyznaczonego celu zmiany. Nigdy nie odniesiesz sukcesu we wdrażaniu zmian, jeśli sam nie będziesz wiedział, gdzie te zmiany mają cię doprowadzić.
- Nie wdrażasz rekomendacji. Otaczasz się mądrymi i doświadczonymi ludźmi, pytasz ich o informacje zwrotne, czasami korzystasz z usług profesjonalnych trenerów, którym płacisz duże pieniądze za ich wsparcie, a jednocześnie nie starasz się wdrożyć ich sugestii w swój proces.
W dzisiejszych czasach zmiana to jedyny pewnik, zwłaszcza w sprzedaży. Musisz mieć gotowy proces zarządzania zmianami. Zastanów się nad powyższymi punktami. Czy popełniasz te błędy?