Jak zwalniać Dyrektora Oddziału i nie zniszczyć atmosfery w zespole cz. I

img_225
Zwalnianie Dyrektora Oddziału ma zawsze olbrzymi wpływ na jego podwładnych i to zarówno Kierowników Zespołów, jak i samych sprzedawców. Jak zarządzać podwładnymi, którzy nagle stracili lidera, którego lubili i szanowali?

 

Trzeba zacząć od tego, że zwalnianie, to porażka Twojego systemu rekrutacji i być może problem byłby znacznie mniejszy, gdyby został zaprojektowany proces zwolnień (tak jak musi być zaprojektowany mechanizm rekrutacji). Pamiętaj, aby przy zwalnianiu Dyrektora Oddziału uwzględnić także pozostałych pracowników.
Dyrektor Regionalny nie  może sobie pozwolić na to, aby jego zespoły przestały funkcjonować, z powodu braku menedżera.


Co szefowie regionalni robią najczęściej, gdy zwalniają swoich menedżerów – Dyrektorów Oddziałów?
  • Nie informują o planowanych zwolnieniach.
Czyli „nagła śmierć”( ang. sudden death – przyp. autora). Jeśli nie informowałeś swoich ludzi o planowanych zwolnieniach, to oni zapewne i tak o nich wiedzieli – plotki o zwolnieniach rozchodzą się bardzo szybko! Są poza kontrolą, powodują lęk i defetyzm. Odwlekanie decyzji o poinformowaniu podwładnych o planowanych zwolnieniach, tylko opóźnia eksplozję złych emocji. Co więcej, Twoi ludzie mogą czuć się oszukani i stracisz resztki autorytetu i z trudem budowanego zaufania.
  • Nie podają jasnych kryteriów zwolnień?
I tu znowu poruszamy problem odpowiedniej komunikacji z podwładnymi. Jeśli ludzie znają wcześniej kryteria, wg jakich odbędą się zwolnienia, łatwiej będzie im je zaakceptować. Nikt nie będzie miał pretensji, jeśli ten sam lubiany menedżer oddziału zostanie zwolniony za nieprzestrzeganie konkretnych zasad obowiązujących w firmie. Bez kryteriów pojawia się lęk, bo nie wiadomo, kto będzie następny i za co tak naprawdę można zostać zwolnionym.
  • Brak konsekwencji w przestrzeganiu kryteriów.
Samo ustalenie kryteriów, to dopiero połowa sukcesu. Kluczem jest ich konsekwentne przestrzeganie. Gdy nie będziesz przestrzegał ustalonych zasad, to Twoi ludzie zaczną postrzegać Cię jako nieprzewidywalnego, co zawsze będzie budziło lęk przed kolejnymi decyzjami. Gdy dodamy do tego brak poufności i dobrej atmosfery podczas informowania o zwolnieniu, to możesz stracić cały swój autorytet.
  • Brak zainteresowania zwolnionym menedżerem.
Zwolniony Dyrektor Oddziału wcale nie oznacza brak problemu! Nie traktuj przedmiotowo swoich byłych podwładnych. Pozostali członkowie zespołu docenią Twoją chęć pomocy zwalnianemu np., gdy będziesz wspierał Dyrektora w znalezieniu nowej pracy, gdy będziesz interesował się jego dalszymi losami (i losami jego rodziny) Innymi słowy, nie bądź bezwzględnym szefem, a zdobędziesz serca swoich ludzi.
 
D.D.
Podobne artykuły:

Jak zwalniać Dyrektora Oddziału i nie zniszczyć atmosfery w zespole cz. II

Czy wiesz kiedy możesz zwolnić swoich menedżerów?

Jak zatrzymać dobrego Dyrektora Oddziału?