Czy Twoi menedżerowie są prawdziwymi liderami?

img_346
Różnica pomiędzy administratorem a przywódcą jest duża. Administrator to ten, który przychodzi do pracy, wykonuje niezbędne czynności i po ośmiu godzinach wychodzi do domu. Administrator stara się utrzymać status quo, nie robi nic ponad to. 

 

Liderzy to ci, którzy sprawiają, że firma i jej pracownicy się rozwijają. Liderzy robią wszystko, by ograniczyć biurokrację i dać tyle swobody swoim podwładnym, ile tylko możliwe oraz wspierają swoich podwładnych na każdym etapie ich pracy.


Najlepszą umiejętnością perswazyjną jest sprawić, by podwładny CHCIAŁ zrobić to, co zostanie mu delegowane. Liderzy mają taką umiejętność. Potrafią sprawić, by sprzedawca z przyjemnością przychodził codziennie do pracy.


Administratorzy często nie inwestują w swój zespół ze strachu, że ktoś może ich zastąpić, podczas gdy liderzy stawiają sobie za cel główny rozwój swoich podwładnych, bo wiedzą, że tylko kompetentny, dobrze wyszkolony zespół jest gwarantem sukcesu. Administratorzy będą organizowali bezproduktywne zebrania o niczym. Liderzy wiedzą, że takie marnowanie czasu podwładnych jest niedopuszczalne.


Administratorzy boją się podjąć konkretne działania i nie przyznają się do błędów, szukając winnych swojej niekompetencji wśród podwładnych i współpracowników. Mają gotową odpowiedź na wszystko. Prawdziwy lider bierze odpowiedzialność na siebie za wszystkie swoje działania i ponosi, tak jak jego podwładni, konsekwencje swoich czynów.Administratorzy zajmują się mikrozarządzaniem, przywiązują zbyt dużą wagę do detali. Liderzy skupiają się na nowych pomysłach i ideach, których wdrożenie przyniesie wymierne korzyści dla firmy. Podwładni podążają za liderem bo wiedzą, że mają w tym dobrze pojęty, własny interes.

 
Zastanów się na pytaniem postawionym w tytule i odpowiedz sobie na pytanie czy Twoi menedżerowie to Administratorzy, czy Liderzy. Przeanalizuj osobno każdego ze swoich podwładnych  i zacznij wprowadzać niezbędne zmiany.
 
D.D.

Podobne artykuły:

Jak rozpocząć trudną rozmowę

Jak zatrzymać dobrego Dyrektora Oddziału?

Wymiana menedżerów