10 rzeczy, które musisz zrobić, by mieć zaangażowany zespół

img_350
10 rzeczy, które musisz zrobić, by mieć zaangażowany zespółCzy Twój styl zarządzania opiera się na pracy z podwładnymi? Co widzisz? Ludzi podekscytowanych swoją pracą, czy ludzi, którzy tylko ją wykonują? Oto 10 sposobów, które są mało kosztowne (lub nie kosztują prawie nic), a które sprawią, że podwładny zacznie przejawiać zdecydowanie większe zaangażowanie w pracę.

  1. Spędzaj czas w terenie ze swoimi podwładnymi. Pytaj ludzi, jak możesz im ułatwić pracę. Pracuj razem z nimi, pozwalaj im nawet na to, by uczyli Cię tego, co robią. Linie lotnicze Southwestern mają zasadę, że każdy menedżer musi poświęcić 1/3 swojego czasu na bezpośredni kontakt z podwładnymi i klientami, by zbudować trwalsze relacje.
  2. Wygospodaruj godzinę tygodniowo na dobre wieści. Niech każdy, kto chce powie, co dobrego przytrafiło mu się w życiu osobistym lub zawodowym.
  3. Doceniaj i nagradzaj wszystko, co możesz. Na przykład osiągnięcie celów krótkoterminowych, pozyskanie nowych klientów, dodatkową pracę, którą podwładny wykonuje z własnej inicjatywy itp.
  4. Zaskakuj spontanicznymi, nawet drobnymi nagrodami. Na przykład kup kawę i pączka każdemu ze swoich podwładnych w zespole.
  5. Chwal tak często, jak możesz. Poklepanie po plecach, krótki email z podziękowaniem od menedżera może pozytywnie  „naładować” podwładnego na całe tygodnie!
  6. Informuj na bieżąco, by kontrolować pojawiające się plotki. Menedżerowie muszą słuchać i być otwarci i ufni. Nawet jeśli nie będą mogli podzielić się jakąś konkretną informacją, to zawsze mogą szczerze i uczciwie powiedzieć, dlaczego ta informacja ma pozostać tajna.
  7. Mów ludziom, że to, co robią jest bardzo ważne dla firmy. Ludzie muszą skupiać się nie tylko na tym, co mają w swojej liście obowiązków, ale również na szerszym kontekście – strategii firmy. Taki nowy cel podniesie ich samoocenę i motywację.
  8. Szanuj. Jeśli traktujesz pracowników z szacunkiem, to oni odwdzięczą się tym samym. Jeśli poświęcasz uwagę swoim sprzedawcom, to będą czuli się wspierani. Dbaj o nich. Gdy zaczynacie dzień pracy, przywitaj się z każdym. Staraj się zapamiętać, kiedy przypadają ich urodziny. Interesuj się tym, czym oni się interesują. Dziękuj za dobrze wykonaną pracę.
  9. Traktuj ich poważnie. Masz wokół siebie ludzi, którzy mają doświadczenie i wiedzę. To właśnie dlatego ich zatrudniłeś. Proś o ich sugestie i rady, gdy przyjdzie Ci stawiać czoła problemom. Włączaj ich w procesy decyzyjne wszędzie tam, gdzie takie decyzje będą miały wpływ na ich pracę. Daj im kompetencje, które pójdą w parze z ich odpowiedzialnością.
  10. Pracuj ze swoimi ludźmi. Słuchaj i reaguj szybko na ich pytania. Wyjaśniaj wątpliwości natychmiast, tak by mogli skutecznie pracować. Gdy zobaczą, że ich lider pracuje dla nich, to będą lojalni i bardzo zaangażowani.Jak myślisz, gdy ktoś zapyta Twojego podwładnego o kilka ogólnych spraw odnośnie firmy, działu itp., to czy podwładny będzie odpowiadał w kategoriach „oni” czy „my”? Co możesz, jako lider, zrobić, by Twoi ludzie byli bardziej zaangażowani?Marcia Zidle

Marcia Zidle jest specjalistką w zakresie technik motywacyjnych dla menedżerów i liderów  biznesowych. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w konsultingu.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj