10 rzeczy, które musisz zrobić, by mieć zaangażowany zespół

img_350
10 rzeczy, które musisz zrobić, by mieć zaangażowany zespółCzy Twój styl zarządzania opiera się na pracy z podwładnymi? Co widzisz? Ludzi podekscytowanych swoją pracą, czy ludzi, którzy tylko ją wykonują? Oto 10 sposobów, które są mało kosztowne (lub nie kosztują prawie nic), a które sprawią, że podwładny zacznie przejawiać zdecydowanie większe zaangażowanie w pracę.

  1. Spędzaj czas w terenie ze swoimi podwładnymi. Pytaj ludzi, jak możesz im ułatwić pracę. Pracuj razem z nimi, pozwalaj im nawet na to, by uczyli Cię tego, co robią. Linie lotnicze Southwestern mają zasadę, że każdy menedżer musi poświęcić 1/3 swojego czasu na bezpośredni kontakt z podwładnymi i klientami, by zbudować trwalsze relacje.
  2. Wygospodaruj godzinę tygodniowo na dobre wieści. Niech każdy, kto chce powie, co dobrego przytrafiło mu się w życiu osobistym lub zawodowym.
  3. Doceniaj i nagradzaj wszystko, co możesz. Na przykład osiągnięcie celów krótkoterminowych, pozyskanie nowych klientów, dodatkową pracę, którą podwładny wykonuje z własnej inicjatywy itp.
  4. Zaskakuj spontanicznymi, nawet drobnymi nagrodami. Na przykład kup kawę i pączka każdemu ze swoich podwładnych w zespole.
  5. Chwal tak często, jak możesz. Poklepanie po plecach, krótki email z podziękowaniem od menedżera może pozytywnie  „naładować” podwładnego na całe tygodnie!
  6. Informuj na bieżąco, by kontrolować pojawiające się plotki. Menedżerowie muszą słuchać i być otwarci i ufni. Nawet jeśli nie będą mogli podzielić się jakąś konkretną informacją, to zawsze mogą szczerze i uczciwie powiedzieć, dlaczego ta informacja ma pozostać tajna.
  7. Mów ludziom, że to, co robią jest bardzo ważne dla firmy. Ludzie muszą skupiać się nie tylko na tym, co mają w swojej liście obowiązków, ale również na szerszym kontekście – strategii firmy. Taki nowy cel podniesie ich samoocenę i motywację.
  8. Szanuj. Jeśli traktujesz pracowników z szacunkiem, to oni odwdzięczą się tym samym. Jeśli poświęcasz uwagę swoim sprzedawcom, to będą czuli się wspierani. Dbaj o nich. Gdy zaczynacie dzień pracy, przywitaj się z każdym. Staraj się zapamiętać, kiedy przypadają ich urodziny. Interesuj się tym, czym oni się interesują. Dziękuj za dobrze wykonaną pracę.
  9. Traktuj ich poważnie. Masz wokół siebie ludzi, którzy mają doświadczenie i wiedzę. To właśnie dlatego ich zatrudniłeś. Proś o ich sugestie i rady, gdy przyjdzie Ci stawiać czoła problemom. Włączaj ich w procesy decyzyjne wszędzie tam, gdzie takie decyzje będą miały wpływ na ich pracę. Daj im kompetencje, które pójdą w parze z ich odpowiedzialnością.
  10. Pracuj ze swoimi ludźmi. Słuchaj i reaguj szybko na ich pytania. Wyjaśniaj wątpliwości natychmiast, tak by mogli skutecznie pracować. Gdy zobaczą, że ich lider pracuje dla nich, to będą lojalni i bardzo zaangażowani.Jak myślisz, gdy ktoś zapyta Twojego podwładnego o kilka ogólnych spraw odnośnie firmy, działu itp., to czy podwładny będzie odpowiadał w kategoriach „oni” czy „my”? Co możesz, jako lider, zrobić, by Twoi ludzie byli bardziej zaangażowani?Marcia Zidle

Marcia Zidle jest specjalistką w zakresie technik motywacyjnych dla menedżerów i liderów  biznesowych. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w konsultingu.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj


Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl