3 powszechne i dysfunkcyjne typy uczestników spotkań i jak sobie z nimi radzić


Oto trzy dysfunkcyjne typy, których z pewnością spotkaliście na spotkaniu zespołu (Kto nie miał takiego doświadczenia?). Przyjrzyjmy się tym specyficznym dysfunkcjom i prostym działaniom naprawczym, które możecie podjąć.



1. Spóźnia się/Wychodzi wcześniej



Dysfunkcja: Spóźnialski lub wychodzi wcześniej.



Zachowanie: Zwykle pojawia się na spotkaniach później niż inni lub wychodzi wcześniej.



Działanie:

  1. Przypomnij grupie podstawowe zasady: zaczynamy i kończymy o określonych godzinach.
  2. Podczas przerwy porozmawiaj w cztery oczy z podwładnym, by dowiedzieć się, jakie są przyczyny jego zachowania.



2. Krzykacz



Dysfunkcja: Krzykacz.



Zachowanie: Dominuje podczas dyskusji.



Działanie:

  1. Staraj się angażować każdego uczestnika spotkania
  2. Zacznij od: “Posłuchajmy, co każdy ma do powiedzenia na temat naszego następnego punktu. Chciałbym zacząć od pytania do Sandry…”
  3. Podczas przerwy porozmawiaj z nadaktywnym podwładnym i poproś go o pomoc w moderowaniu dyskusji. Daj mu do zrozumienia, że od czasu do czasu celowo nie będziesz prosił go o opinię, by dać szansę wypowiedzi innym uczestnikom.

Zacznij od:  “Doceniam to, że jesteś aktywny i chcesz się wypowiedzieć, zwłaszcza, że inni siedzą cicho. Potrzebuję twojego wsparcia. Chciałbym, by inni byli bardziej aktywni. Masz jakieś pomysły, by zmotywować resztę grupy do wyrażenia opinii/pomysłów/argumentów?”



Odpowiedź, jaką zapewne otrzymasz: “Masz rację. Wiem, że dominuję podczas dyskusji, ale jest tak dlatego, że nikt inny nie chce się wypowiadać.”



Zaproponuj następujące: “Zróbmy tak. Po przerwie, zaproponuję, by każdy po kolei wypowiedział się na dany temat, by zaangażować każdego w dyskusję. Będę pomijał ciebie na tym etapie i będę wskazywał kogoś innego. Czy to ci odpowiada?”



Odpowiedź, którą uzyskasz: “Jasne. Dzięki za informację.”



Od czasu do czasu, doceń gotowość do wypowiedzi swojego podwładnego, ale koncentruj się na innych uczestnikach.



3. Odpuszczenie



Dysfunkcja: Podwładny wydaje się nieobecny.



Zachowanie: Cichy, nie uczestniczy w zebraniu, obserwuje drzwi i okna.  



Działanie:


  1. Przypomnij grupie podstawową zasadę:  Każdy mówi. Każdy musi się wypowiedzieć i angażować w dyskusję. Nie zaczynaj od razu od podwładnego, który nie udziela się podczas spotkań. Nie stawiaj go od razu na świeczniku, daj mu czas do zebrania myśli i przygotowania odpowiedzi. 
  2. Porozmawiaj z podwładnym w cztery oczy, podczas przerwy, co powoduje, że nie angażuje się w pracę podczas spotkania.



Zacznij od: “Posłuchajmy, co każdy ma do powiedzenia na temat tego problem. Chciałbym zacząć od Jarka, a potem przejść do kolejnej osoby.”



Co z tuzinem innych dysfunkcyjnych typów podwładnych? Jak sobie radzicie z Szeptaczem, Krytykantem, Pesymistą, Komikiem, Wszystkowiedzącym? Z pewnością macie takich w swoich zespołach!





Michael Wilkinson



Źródło: http://managementhelp.org/blogs/facilitation/2013/06/18/3-common-meeting-dysfunctions-and-how-to-handle-them/#sthash.EyaMcUQU.dpuf