3 powszechne i dysfunkcyjne typy uczestników spotkań i jak sobie z nimi radzić


Oto trzy dysfunkcyjne typy, których z pewnością spotkaliście na spotkaniu zespołu (Kto nie miał takiego doświadczenia?). Przyjrzyjmy się tym specyficznym dysfunkcjom i prostym działaniom naprawczym, które możecie podjąć.1. Spóźnia się/Wychodzi wcześniejDysfunkcja: Spóźnialski lub wychodzi wcześniej.Zachowanie: Zwykle pojawia się na spotkaniach później niż inni lub wychodzi wcześniej.Działanie:

  1. Przypomnij grupie podstawowe zasady: zaczynamy i kończymy o określonych godzinach.
  2. Podczas przerwy porozmawiaj w cztery oczy z podwładnym, by dowiedzieć się, jakie są przyczyny jego zachowania.2. KrzykaczDysfunkcja: Krzykacz.Zachowanie: Dominuje podczas dyskusji.Działanie:

  1. Staraj się angażować każdego uczestnika spotkania
  2. Zacznij od: “Posłuchajmy, co każdy ma do powiedzenia na temat naszego następnego punktu. Chciałbym zacząć od pytania do Sandry…”
  3. Podczas przerwy porozmawiaj z nadaktywnym podwładnym i poproś go o pomoc w moderowaniu dyskusji. Daj mu do zrozumienia, że od czasu do czasu celowo nie będziesz prosił go o opinię, by dać szansę wypowiedzi innym uczestnikom.

Zacznij od:  “Doceniam to, że jesteś aktywny i chcesz się wypowiedzieć, zwłaszcza, że inni siedzą cicho. Potrzebuję twojego wsparcia. Chciałbym, by inni byli bardziej aktywni. Masz jakieś pomysły, by zmotywować resztę grupy do wyrażenia opinii/pomysłów/argumentów?”Odpowiedź, jaką zapewne otrzymasz: “Masz rację. Wiem, że dominuję podczas dyskusji, ale jest tak dlatego, że nikt inny nie chce się wypowiadać.”Zaproponuj następujące: “Zróbmy tak. Po przerwie, zaproponuję, by każdy po kolei wypowiedział się na dany temat, by zaangażować każdego w dyskusję. Będę pomijał ciebie na tym etapie i będę wskazywał kogoś innego. Czy to ci odpowiada?”Odpowiedź, którą uzyskasz: “Jasne. Dzięki za informację.”Od czasu do czasu, doceń gotowość do wypowiedzi swojego podwładnego, ale koncentruj się na innych uczestnikach.3. OdpuszczenieDysfunkcja: Podwładny wydaje się nieobecny.Zachowanie: Cichy, nie uczestniczy w zebraniu, obserwuje drzwi i okna.  Działanie:


  1. Przypomnij grupie podstawową zasadę:  Każdy mówi. Każdy musi się wypowiedzieć i angażować w dyskusję. Nie zaczynaj od razu od podwładnego, który nie udziela się podczas spotkań. Nie stawiaj go od razu na świeczniku, daj mu czas do zebrania myśli i przygotowania odpowiedzi. 
  2. Porozmawiaj z podwładnym w cztery oczy, podczas przerwy, co powoduje, że nie angażuje się w pracę podczas spotkania.Zacznij od: “Posłuchajmy, co każdy ma do powiedzenia na temat tego problem. Chciałbym zacząć od Jarka, a potem przejść do kolejnej osoby.”Co z tuzinem innych dysfunkcyjnych typów podwładnych? Jak sobie radzicie z Szeptaczem, Krytykantem, Pesymistą, Komikiem, Wszystkowiedzącym? Z pewnością macie takich w swoich zespołach!

Michael WilkinsonŹródło: http://managementhelp.org/blogs/facilitation/2013/06/18/3-common-meeting-dysfunctions-and-how-to-handle-them/#sthash.EyaMcUQU.dpuf

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl