Być liderem: inspiracja vs motywacja

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieje znacząca różnica pomiędzy inspiracją a motywacją.
Inspiracja przychodzi z zewnątrz. To sztuka „zmuszania” ludzi do robienia rzeczy lepiej, niż sami myślą, że mogą zrobić. Inspiracja to pomaganie ludziom w osiąganiu ich celów.
Motywacja pochodzi z wewnątrz. Motywacji nie możesz dać nikomu. Albo podwładny będzie ją miał, albo nie. Motywacja to nasza własna siła napędowa.


Jakie znaczenie mają te dwie definicje dla lidera?


Musisz zrozumieć tę różnicę i wagę tych definicji. Jeśli ktoś nie ma motywacji do pracy, to nie ma znaczenia, jak inspirujący będziesz jako lider. Twoje wysiłki na nic się nie zdadzą. Zrozumienie tych dwóch aspektów odróżnia dobrych menedżerów od złych. Z drugiej strony o wysoką motywację można i należy dbać.

 
Jeśli widzisz w zespole sprzedawcę, który jest wybitnie zmotywowany do pracy, to staraj się go inspirować do osiągania jeszcze lepszych wyników np. poprzez wizję awansu na menedżera zespołu. To nie będzie trudne. Oczywiście niektórych nie da się zainspirować. Nawet jeśli jesteś w tym dobry.


Przykład: Menedżer zespołu zatrudnił młodego sprzedawcę z wielkim potencjałem, wyczuciem potrzeb klienta, umiejętnością budowania relacji etc. W pierwszym tygodniu pracy sprzedawca zaczął bardzo intensywnie: Dokonał segmentacji klientów i rozpoczął poszukiwanie kolejnych. Wszyscy myśleli, że będzie nową gwiazdą w zespole. Jednakże zamiast wykazywać dużą aktywność i realizować wyniki, było coraz gorzej. Menedżer starał się inspirować, trenować, wysyłał na szkolenia i nic. Sprzedawca nie miał motywacji, by zaangażować się bardziej w swoją pracę i po kilku tygodniach odszedł.


Wniosek jest następujący: musisz nauczyć się odróżniać inspirację od motywacji inaczej ryzykujesz, że będziesz marnował swój cenny czas, środki i energię na bezcelowe próby inspirowania kogoś komu po prostu nie da się pomóc. Jednocześnie zaniedbując prawdziwe gwiazdy w swoim zespole.


D.D.Podobne artykuły:

Czy Twoje zarządzanie zabija produktywność

5 największych błędów menedżera

8 powodów, dla których menedżerowie ponoszą porażki