Szkolenia motywacyjne w sprzedaży. Czy takie coś istnieje?

img_584
Dostaję regularnie zapytania, czy oferuję również sprzedażowe szkolenia motywacyjne.Odpowiedź wbrew pozorom nie jest tak oczywista.Z jednej strony chciałbym powiedzieć “tak”, ale w rzeczywistości, nie zajmuję się takimi szkoleniami, nikt tego nie robi, a jeśli ktoś twierdzi, że tak, to bardzo chciałbym gdzie tkwi sekret ich sukcesu.Jestem bardzo sceptyczny z jednego prostego powodu – nie można kogoś nauczyć motywacji.Motywacja nie jest pakietem umiejętności. Jest postawą, a tej nie można nauczyć. Najlepsze, co ja lub ktokolwiek inny możemy zrobić, to jedynie wytłumaczyć jak powinno wyglądać środowisko sprzyjające wysokiej motywacji. Tak więc, gdy ktoś prosi mnie o szkolenie motywacyjne, to uważam, że tak naprawdę mówi: „Pokaż mi jak stworzyć środowisko, które będzie sprzyjało wysokiej motywacji do pracy wśród moich sprzedawców.

A to jest coś, co uwielbiam robić!Wyzwaniem w tym zadaniu jest pomaganie ludziom w zrozumieniu, że zwrot z takiej inwestycji jest znaczny. Mocno wierzę, że jeśli nie można zmierzyć takiego zwrotu, to takiego szkolenia nie warto przeprowadzać.

Google nie miałoby takiej pozycji (dominującej siły w branży) gdyby nie ich pasja do mierzenia i analizowania wszystkiego. Myślę dokładnie tak samo. Motywację można mierzyć działaniami sprzedawców – odbiciem wysokiej motywacji jest współczynnik zamkniętych sprzedaży, ich zyskowność, liczba pozyskanych klientów i tak dalej.Jeśli jesteście sceptyczni, co do możliwości mierzenia poziomu motywacji, to wystarczy przyjrzeć się pracy dwóch zespołów sprzedażowych – jednego zmotywowanego a drugiego nie. Gwarantuję, że różnica w osiąganych wynikach będzie bardzo zaskakująca.

Gdy myślicie o motywacyjnym szkoleniu sprzedażowym, to wolałbym abyscie myśleli o zmianie środowiska i wsparciu, jakie powinien zapewniać menedżer w połączeniu ze wskazaniem kierunku działania oraz spowodowaniu, by podwładni mieli poczucie, że to co robią ma sens. To jest coś, czego mogę nauczyć.Mark Hunter

Mark Hunter, jest autorem książski  “High-Profit Selling Win the Sale Without Compromising on Price.” Jest ekspertem ds sprzedaży pomagając indywidualnym osobom oraz przedsiębiorcom pozyskiwać klientów i czerpać więsze zyski ze sprzedaży.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj

Polecane książki Przywództwo w czasach niepewności gospodarczej