Przychodzi nowy szef: jak dobrze rozpocząć współpracę?

img_823
Twój dotychczasowy przełożony odchodzi, a nowy właśnie szykuje się do przejęcia jego obowiązków. Jak myślisz, co się teraz wydarzy? Czy to oznacza, że Ty również będziesz musiał zmienić pracę? A może jest to szansa na zrobienie dobrego, pierwszego wrażenia i zmianę ścieżki kariery?Niektórzy ludzie w takiej sytuacji mogą myśleć, że życie potoczy się dotychczasowym torem. Jednakże nowy szef będzie miał prawdopodobnie inne opinie, inna politykę, strategie i styl zarządzania. Sytuacja się zmieniła. Jeżeli dalej pozostaniesz przy swoich wcześniejszych obowiązkach to odrywasz się od rzeczywistości.Od Ciebie zależy, jak będziesz budował relacje z nowym przełożonym. Jest bardzo prawdopodobne, że wiele rzeczy się zmieni, więc oczekuj, że transformacji ulegnie również Twój styl pracy. Bądź przygotowany na trzymiesięczny okres próbny, w którym będziecie mieli możliwość przyzwyczajenia się do siebie.O czym należy porozmawiać z nowym przełożonym? Poniżej przedstawiam listę spraw, co do których nowy szef i jego podwładni powinni dojść do porozumienia. Takie rozmowy mogą być przeprowadzone wszędzie np. podczas mniej krępującego spotkania przy kawie lub bardziej formalnego zebrania w biurze przełożonego.Oto co chcesz osiągnąć:

  •  Dowiedz się, jak nowy zwierzchnik postrzega zastaną sytuację w firmie. Na przykład, czy Twój przełożony uważa, że celem jest utrzymanie mocnej pozycji, albo zwiększenie efektywności? Możesz nie zgadzać się z każdym argumentem, ale przynajmniej będziesz znał priorytety szefa.
  • Upewnij się co do oczekiwań przełożonego. Czego Twój zwierzchnik będzie od Ciebie wymagał w długim okresie czasu? Jak Twoje osiągnięcia będą mierzone? Jeśli dowiesz się, co przyczyni się do sukcesu szefa, to będziesz mógł odnieść tę wiedzę do jego oczekiwań. Upewnij się czy jego plany są realistyczne.
  • Poznaj styl pracy przełożonego. To, co robisz jest bardzo ważne, ale ważne jest również, jak to robisz. Masz swój rytm pracy. Twój nowy przełożony również. Dowiedz się jaki styl preferuje i pokaż, jak Ty pracujesz. Razem osiągniecie więcej. Mniej miejsca na nieporozumienia, a większe szanse na dopasowanie formy zarządzania i pracy.
  • Określ, jakimi środkami możesz dysponować. Jeśli czegoś potrzebujesz, by np. utrzymać poziom sprzedaży na dobrym poziomie, to poinformuj o tym swojego szefa.
  • Poznaj zamiary nowego przełożonego. Zapewne będzie miał kilka własnych celów, które będzie chciał zrealizować w pierwszych miesiącach pracy, by pokazać swoim przełożonym, że dokonali właściwego wyboru rekrutacyjnego. Dowiedz się, jak możesz mu pomóc w wykonaniu tych celów.

Pamiętaj, że Ty również jesteś “nowy”  dla swojego przełożonego. To tak, jakbyś  zaczynał swoją karierę w nowej pracy. Musisz od początku pracować nad dobrym wrażeniem, by udowodnić, że jesteś wartościowym pracownikiem.Marcia Zidle

Marcia Zidle – Marcia Zidle jest specjalistką w zakresie technik motywacyjnych dla menedżerów i liderów  biznesowych. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w konsultingu.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj