Jak zachować balans w pracy?

img_920
ZACHOWAJ BALANS W PRACY, CZYLI JAK UCZYNIĆ ATUT Z RÓŻNICY WIEKU TWOICH PRACOWNIKÓW

 

Liczba osób w wieku powyżej 65 lat aktywnych zawodowo w ostatnich latach znacznie wzrosła i przewiduje się, że będzie ich coraz więcej. Ten trend jest w szczególności powszechny w krajach o wysokim poziomie edukacji, rodząc dla pracodawców wyzwania związane z właściwą integracją starszych pracowników z przedstawicielami generacji Y i generacji Z.

 

Zdaniem ekspertów Hays firmy muszą stworzyć równowagę między starszymi pracownikami a tymi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Starzejąca się siła robocza w połączeniu z późniejszym przechodzeniem na emeryturę oznacza, że doświadczeni pracownicy dłużej wykonują prace wymagające wysokich kwalifikacji. Czy istnieje zatem ryzyko dla rozwoju talentów? Czy starsi pracownicy ograniczają młodym talentom dostęp do najlepszych miejsc pracy?

 

„Starsi pracownicy stali się cenni dla szefów firm zwłaszcza w obszarach, w których brakuje specjalistycznych umiejętności, ponieważ mają oni bezcenne doświadczenie” – mówi Michał Młynarczyk, Managing Director Poland / CEE w Hays Poland i dodaje – „co ważne, firmy muszą zachować odpowiedni balans między utrzymaniem starszych pracowników a wprowadzeniem „świeżej krwi” po to, by młodzi czerpali maksimum korzyści z doświadczenia swoich kolegów.

 

Aby utrzymać przewagę nad konkurencją, musimy zadbać o rozwój talentów, po to, by nabyły umiejętności i doświadczenie niezbędne do zastąpienia starzejącej się siły roboczej, po jej przejściu na emeryturę. Jeśli to nie nastąpi, proces kształcenia i zdobywania praktyki „od zera” zajmie wiele bezpowrotnie straconych lat i będzie wymagać wielu inwestycji.

 

W związku z tym pracodawcy muszą znaleźć odpowiednią równowagę między utrzymaniem wysoko ocenianych, dobrze wykształconych i doświadczonych pracowników w starszym wieku a rekrutacją i rozwojem nowej generacji pracowników.

 

Eksperci Hays sugerują, by skoncentrować się na rekrutacji, rozwoju i szkoleniu pracowników na wszystkich szczeblach i w każdym wieku.

 

„Ustawiczne kształcenie i rozwój właściwych ludzi – w każdym wieku – jest niezbędny dla sukcesu firmy. Dzięki temu organizacje zyskują pewność, że ich pracownicy są w stanie dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych. I gdy ktoś zdecyduje się przejść na emeryturę, z pewnością będzie zastąpiony przez odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.” – podkreśla Michał Młynarczyk.

 

Powyższe zagadnienia zostały opisane szerzej w najnowszym Hays Journal– ukazującym się dwa razy w roku magazynie dotyczącym zagadnień HR i rekrutacji. Aby przeczytać  Hays Journal proszę odwiedzić: http://www.hays-journal.com/issue8/

 

 

 

 

KONTAKT DLA MEDIÓW

Piotr Kaczmarski

PR Manager

M: +48 661 610 554

E: kaczmarski@hays.pl, media@hays.pl