Nie bój się prosić o pomoc

img_111
Jeśli nie radzisz sobie z nadmiarem pracy, może być trudno poprosić szefa lub współpracowników o pomoc. Czy jeśli przyznasz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim, to czy nie uznają Cię za mało kompetentnego? Powinieneś przecież wykonywać swoją pracę samemu, prawda?Proszenie o pomoc dla wielu z nas jest niewygodne, ale jest krytyczne zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ryzykiem, że pewne istotne dla firmy zadania, nie zostaną zrealizowane. Czy wolałbyś poprosić o pomoc, czy też narazić swoją karierę na szwank, nie wykonując swoich obowiązków, lub po prostu pracować poniżej oczekiwań? Co więcej, wielu szefów pracuje zgodnie z zasadą “żadnych niespodzianek” czyli innymi słowy, wolą być ostrzeżeni o problemie niż zaskoczeni po fakcie.Proś w odpowiedni sposób. Są dobre i złe sposoby proszenia o pomoc. Te dobre sprawiają, że postrzegany będziesz jako osoba, która kontroluje sytuację i przeciwnie, te złe sprawią, że ludzie będą myśleli, że nie radzisz sobie ze stresem w swojej pracy. Oto jak prosić o pomoc we właściwy sposób:

  • Miej na uwadze, że ludzie mogą być zadowoleni, mogąc Ci pomóc.
  • Twoja prośba o opinię oraz o pomoc może im schlebiać, więc nie denerwuj się.
  • Miej na uwadze, że język ciała czasami mówi więcej niż słowa. Kontroluj słowa i emocje. Jeśli będziesz wyglądał na zaniepokojonego, zastraszonego i będziesz bełkotał, to nie tylko zaszkodzisz swojej reputacji , ale jednocześnie wzbudzisz niechęć w swoim rozmówcy.
  • Wyjaśnij, jakie kroki do tej pory podjąłeś w sprawie rozwiązania problemu. W ten sposób pokażesz, że starałeś się rozwiązać sam swój problem.
  • Przedstaw możliwe rozwiązania. Np. nie mów “Nie mogę poradzić sobie z nawałem pracy.” Zamiast tego powiedz: „Myślę, że przekazanie Projektu X pracownikowi …. pomogłoby mi skoncentrować się na projektach Y i Z”.
  • Bądź konkretny jeśli chodzi o to, czego potrzebujesz. Nie proś w sposób zawoalowany np. „Potrzebuję pomocy z tym raportem.” Wyjaśnij precyzyjnie, czego potrzebujesz: „Mam problem ze stworzeniem wykresów graficznych w raporcie. Czy mógłbyś mi w tym pomóc?”
  • Pokazuj swoje uznanie. Zawsze dziękuj za pomoc. Jeśli jesteś liderem i ktoś z Twojego zespołu pomógł Ci, to być może warto zastanowić się nad jakąś nagrodą i podziękowaniem na forum całego zespołu.
  • Oferuj swoją pomoc w zamian. Kiedykolwiek ktoś Ci pomoże, to upewnij się, że będziesz mógł odwzajemnić przysługę.Większość z nas musiało lub będzie musiało poprosić o pomoc, na którymś etapie kariery. To może być trudne, zwłaszcza dla menedżerów, ale to pokazuje naszą pokorę i to, że potrafimy właściwie ocenić sytuację. Dokonaj samooceny. Naucz się lepiej organizować swój czas, jeśli to jest źródło problemu. Jesli musisz prosić o pomoc, to zrób to wtedy, gdy jeszcze panujesz nad sytuacją i emocjami. Zwracaj uwagę na język ciała i staraj się przedstawiać możliwe rozwiązania, by pokazać, że próbujesz rozwiązać problem samemu.

Marcia Zidle
Marcia Zidle jest specjalistką w zakresie technik motywacyjnych dla menedżerów i liderów  biznesowych. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w konsultingu.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj