Nie bój się prosić o pomoc

img_111
Jeśli nie radzisz sobie z nadmiarem pracy, może być trudno poprosić szefa lub współpracowników o pomoc. Czy jeśli przyznasz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkim, to czy nie uznają Cię za mało kompetentnego? Powinieneś przecież wykonywać swoją pracę samemu, prawda?Proszenie o pomoc dla wielu z nas jest niewygodne, ale jest krytyczne zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ryzykiem, że pewne istotne dla firmy zadania, nie zostaną zrealizowane. Czy wolałbyś poprosić o pomoc, czy też narazić swoją karierę na szwank, nie wykonując swoich obowiązków, lub po prostu pracować poniżej oczekiwań? Co więcej, wielu szefów pracuje zgodnie z zasadą “żadnych niespodzianek” czyli innymi słowy, wolą być ostrzeżeni o problemie niż zaskoczeni po fakcie.Proś w odpowiedni sposób. Są dobre i złe sposoby proszenia o pomoc. Te dobre sprawiają, że postrzegany będziesz jako osoba, która kontroluje sytuację i przeciwnie, te złe sprawią, że ludzie będą myśleli, że nie radzisz sobie ze stresem w swojej pracy. Oto jak prosić o pomoc we właściwy sposób:

  • Miej na uwadze, że ludzie mogą być zadowoleni, mogąc Ci pomóc.
  • Twoja prośba o opinię oraz o pomoc może im schlebiać, więc nie denerwuj się.
  • Miej na uwadze, że język ciała czasami mówi więcej niż słowa. Kontroluj słowa i emocje. Jeśli będziesz wyglądał na zaniepokojonego, zastraszonego i będziesz bełkotał, to nie tylko zaszkodzisz swojej reputacji , ale jednocześnie wzbudzisz niechęć w swoim rozmówcy.
  • Wyjaśnij, jakie kroki do tej pory podjąłeś w sprawie rozwiązania problemu. W ten sposób pokażesz, że starałeś się rozwiązać sam swój problem.
  • Przedstaw możliwe rozwiązania. Np. nie mów “Nie mogę poradzić sobie z nawałem pracy.” Zamiast tego powiedz: „Myślę, że przekazanie Projektu X pracownikowi …. pomogłoby mi skoncentrować się na projektach Y i Z”.
  • Bądź konkretny jeśli chodzi o to, czego potrzebujesz. Nie proś w sposób zawoalowany np. „Potrzebuję pomocy z tym raportem.” Wyjaśnij precyzyjnie, czego potrzebujesz: „Mam problem ze stworzeniem wykresów graficznych w raporcie. Czy mógłbyś mi w tym pomóc?”
  • Pokazuj swoje uznanie. Zawsze dziękuj za pomoc. Jeśli jesteś liderem i ktoś z Twojego zespołu pomógł Ci, to być może warto zastanowić się nad jakąś nagrodą i podziękowaniem na forum całego zespołu.
  • Oferuj swoją pomoc w zamian. Kiedykolwiek ktoś Ci pomoże, to upewnij się, że będziesz mógł odwzajemnić przysługę.Większość z nas musiało lub będzie musiało poprosić o pomoc, na którymś etapie kariery. To może być trudne, zwłaszcza dla menedżerów, ale to pokazuje naszą pokorę i to, że potrafimy właściwie ocenić sytuację. Dokonaj samooceny. Naucz się lepiej organizować swój czas, jeśli to jest źródło problemu. Jesli musisz prosić o pomoc, to zrób to wtedy, gdy jeszcze panujesz nad sytuacją i emocjami. Zwracaj uwagę na język ciała i staraj się przedstawiać możliwe rozwiązania, by pokazać, że próbujesz rozwiązać problem samemu.

Marcia Zidle
Marcia Zidle jest specjalistką w zakresie technik motywacyjnych dla menedżerów i liderów  biznesowych. Ma ponad 25 letnie doświadczenie w konsultingu.Oryginalny artykuł znajduje się tutaj

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Subscribe to our newsletter

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl