Motywuj sprzedawców


Jeśli chcesz mieć udane zebranie sprzedażowe, to musisz umieć doceniać wkład i zaangażowanie każdego z uczestników takiego spotkania. To drugi sekret na mojej liście 10 Sekretów skutecznego zebrania sprzedażowego.Sprzedawcy uwielbiają być doceniani, więc musisz mieć odpowiedni proces, który sprawi, że podwładni chętnie będą brali udział w Twoich zebraniach, bo będą wiedzieli, że to właśnie tam będą mogli pokazać swoje sukcesy.Żadne z Twoich zebrań nie powinno odbyć się bez publicznego okazania uznania najlepszym. Nawet jeśli w międzyczasie wysyłasz emaile z zestawieniami sprzedaży swoim sprzedawcom, to i tak podczas spotkania powinieneś wyrazić swoje uznanie i zadowolenie w stosunku do tych, którzy osiągają najlepsze wyniki. Generalnie musisz chwalić zawsze, z użyciem wszelkich dostępnych narzędzi komunikacji.Gdy wyrażasz swoje uznanie o swoich podwładnych, to nie zapominaj o innych pracownikach firmy, nawet tych nieobecnych na spotkaniu. W ten sposób Twoi podwładni dostrzegą, że patrzysz na całą firmę, jako zespół. Twoi podwładni sprzedawcy zaczną w taki sam sposób postrzegać całe swoje otoczenie w firmie. Takie zachowanie zwiększy poziom szacunku i spowoduje, że poszczególne działy będą się wzajemnie wspierać.Jako część procesu nagradzania, poproś tych, których chwalisz publicznie, by podzielili się wiedzą i doświadczeniem z innymi sprzedawcami. Niech przekazują dobre praktyki swoim mniej doświadczonym kolegom. Ta prosta zasada ma duże znaczenie motywacyjne i znacząco zwiększa skuteczność zespołu.

Wydaje się proste, ale takie postępowanie menedżera podczas zebrania często jest pomijane, a szkoda, bo jest to wspaniała metoda szkoleniowa.

Jeśli Twój zespół sprzedażowy pracuje w tym samym budynku, to pomyśl o mały trofeum dla najlepszych sprzedawców. Niech to będzie taki „puchar przechodni”, a osoba (najlepszy sprzedawca), który obecnie zdobył trofeum powinien przynosić je na każde spotkanie i ewentualnie (jeśli został pokonany) przekazać następnemu zwycięzcy. To bardzo proste, a z czasem taka praktyka stanie się zabawą, która jednocześnie przyczyni się do powstania zdrowej rywalizacji.Najlepszą nagrodą jest ta najbardziej unikalna. Te najbardziej kreatywne, które widziałem, to wypchana  drobnymi skarbonka, uszkodzony puchar z zawodów kręgielnych, czy zepsuty zegarek. Ideą przewodnią jest stworzenie procesu, który stanie się częścią kultury sprzedażowej. Stworzenie środowiska, w którym skuteczna sprzedaż stanie się nie tylko zabawą, ale również celem dla każdego sprzedawcy.Wyrażanie uznania jest konieczne na każdym zebraniu i dłuższej perspektywie zwiększa znacząco motywację zespołu.
Mark Hunter, jest autorem książski  “High-Profit Selling Win the Sale Without Compromising on Price.” Jest ekspertem ds sprzedaży pomagając indywidualnym osobom oraz przedsiębiorcom pozyskiwać klientów i czerpać więsze zyski ze sprzedaży.Mark HunterOryginalny utwór znajduje się tutaj