Pomysły, które utrudniają sprzedaż: Klient może komunikować się z firmą tylko przeze mnie.


To powszechne podejście. Sprzedawca chce, by każda informacja od klienta przechodziła również przez jego ręce. Innymi słowy, zamiast dzwonić z problemem bezpośrednio do działu obsługi, klient już na etapie sprzedaży jest informowany, by w pierwszej kolejności dzwonić do sprzedawcy. Produkt się zepsuł? Zadzwoń do sprzedawcy. Potrzebujesz najnowsze katalogi i materiały marketingowe, zamiast do działu obsługi zadzwoń do sprzedawcy!Nietrudno zauważyć dlaczego tak wielu sprzedawcom podoba się taki stan rzeczy. Czują się ważni i potrzebni. Odbierają mnóstwo telefonów i utrzymują regularny kontakt z klientem, mając nadzieję, że w ten sposób zbudują trwałą relację i zwiększą sprzedaż. Skoro zatem sprzedawca zapewnia jakąś obsługę, to wierzy, że wnosi jakąś wartość dodaną dla klienta i oczekuje od niego lojalności. Na pewnym poziomie wszystko to brzmi dobrze. Jednakże takie podejście kosztuje zarówno firmę jak i samego sprzedawcę bardzo dużo. To jest spore utrudnienie dla sprzedaży, gdyż praca sprzedawcy zamienia się w pracę administracyjną, którą ktoś inny mógłby zrobić lepiej i taniej.Przytoczmy przykład. Klient otrzymuje serię produktów w ostatniej dostawie. Jeden z nich nie jest tym, co zamówił. Klient, zgodnie z tym co ustalił wcześniej, dzwoni do sprzedawcy, który ma właśnie spotkanie z innym klientem. Sprzedawca oczywiście na moment przerywa spotkanie i dzwoni do działu obsługi klienta w swojej firmie, by ci zajęli się problemem. Następnie dzwoni do klienta, który zgłaszał problem i trafia na pocztę głosową zostawiając informację z prośbą o kontakt. Klient oddzwania, ale tym razem on trafia na pocztę głosową sprzedawcy. Sytuacja powtarza się, aż do spotkania, gdzie problem zostaje ostatecznie rozwiązany. Klient jest sfrustrowany, a sprzedawca stracił mnóstwo czasu i pieniędzy na rozwiązanie problemu. Nie mówiąc już o ewentualnej straconej kolejnej sprzedaży. Takie rzeczy dzieją się codziennie.Sprzedawca wcale nie musiał angażować się w tą całą sytuację, gdyby klient zadzwonił do działu obsługi klienta bezpośrednio. Problem zostałby rozwiązany natychmiast, a obie strony zaoszczędziłyby mnóstwo czasu. Poza tym osoba odpowiedzialna za posprzedażową obsługę klienta jest znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem niż sprzedawca, który ma SPRZEDAWAĆ.    

Setki takich przypadków  np. w skali roku to olbrzymie koszty dla firmy. Firma nie tylko marnuje tak cenne zasoby jak czas sprzedawcy, ale również ponosi stratę w postaci niepozyskanych, nowych klientów. Sprzedawca zdecydował się na zajmowanie się sprawami administracyjnymi, a nie na sprzedaż. Policzcie, jakie to są straty!Dodatkowo wysyłamy jeszcze bardzo niekorzystny sygnał klientom. Jaki? Klient postrzega sprzedawcę jako jedynego kompetentnego pracownika w całej firmie. „Jeśli jest inaczej, to dlaczego mam dzwonić tylko do sprzedawcy? Widocznie nie mają infrastruktury, systemów obsługi klienta. Dlaczego zatem ma robić interesy z taką firmą?” Tak pomyśli sobie klient.

Prawdziwym winowajcą w tej sytuacji jest to, jak sprzedawca postrzega swoją pracę. To fundamentalna odpowiedź na pytanie: Co ma robić sprzedawca? Świat jest pełen ludzi, którzy postrzegają swoją rolę jako mobilnych opiekunów klienta. Są na każde jego zawołanie, chcą rozwiązać każdy jego problem.Ten syndrom mobilnego opiekuna jest usytuowany głęboko w psyche sprzedawcy i w kulturze firmy, która go zatrudnia. To powoduje, że dzień pracy sprzedawcy jest wypełniony obowiązkami, ale nie sprzedażą, a więc tym do czego został powołany.

Tak długo jak sprzedawca jest obciążony mentalnością mobilnego opiekuna i tak długo jak firma będzie go w tym przekonaniu utwierdzała, tak długo sprzedawca nigdy nie osiągnie maksimum swojego potencjału, a sama firma będzie ponosiła koszty nieskutecznej sprzedaży.Dave KahleDave Kahle, od 21 lat praktyk w zarządzaniu sprzedażą . W swojej karierze wyszkolił ponad 1000 menedżerów i tysiące sprzedawców. Autor 8 książek w tym 10 secrets of Time Management for Salespeople, Question Your Way to Sales Success, które zostały przetłumaczone na 8 języków i wydane w 20 krajach. Wydawca e-zina Thinking about Sales. Na swoim koncie ma ponad 1000 artykułów.

 

by Dave Kahle, copyright (2010) www.davekahle.com


Oryginalny artykuł znajduje się tutajPolecane książki: Dziesięć przykazań w biznesie