Pięć wskazówek jak zarządzać negatywnym środowiskiem w zespole

img_298

Czy gdy wychodzisz z pracy czujesz się wyczerpany a może nawet zły, jakbyś cały dzień toczył walkę ze wszystkimi swoimi współpracownikami i podwładnymi? Jeśli tak, to jest to symptom złej atmosfery w zespole, która może prowadzić do wypalenia zawodowego.

 
Praca w takim środowisku pozwala jednak na rozwinięcie własnych umiejętności przywódczych, asertywności, skuteczności komunikowania się i, co równie ważne, określenia progu własnej tolerancji.

 
Oto sześć wskazówek jak zarządzać negatywną atmosferą w zespole:
 1. Kontroluj emocje niezależnie od tego, co zrobią lub powiedzą inni.  Trudne zadanie, ale tylko w taki sposób pokażesz swój profesjonalizm. 
 2. Określ swoje granice tolerancji i bądź bardziej asertywny. Gdy ktoś robi lub mówi coś, z czym się nie zgadzasz i nie aprobujesz – to wyraź jasno swoje niezadowolenie. Twój brak reakcji jest przyzwoleniem na negatywne zachowania.

  Jeśli chcesz zbudować pozytywne środowisko, powinieneś zrobić dwie rzeczy:

  Powiedzieć podwładnym czego NIE chcesz np. jeśli ludzie nie wysyłają na czas raportów, to powiedz im, że nie akceptujesz takiego zachowania. W ten sposób budujesz własną reputację lidera. W przeciwnym wypadku spowodujesz, że motywacja w zespole zacznie spadać tak, jak jego efektywność.

  Powiedzieć podwładnym, jakie zachowania będziesz akceptował i promował. Jasno i konkretnie określ swoje oczekiwania oraz powiedz ludziom, jaki jest Twój styl zarządzania
 3. Dawaj pozytywny przykład. Jeśli myślisz o stworzeniu pozytywnej, zdrowej  atmosfery, to zacznij od siebie. Nie możesz wymagać określonych konstruktywnych zachowań, jeśli sam najpierw nie pokażesz swoim podwładnym, że takie postawy są opłacalne. Ludzie kopiują swoich szefów.
 4. Wskaż cel działań. Ludzie chcą być prowadzeni, ale muszą wiedzieć gdzie i po co. Pokaż im, gdzie mogą zarobić, dbaj o ich rozwój, a będą lojalni i uwierzą w Twoją wizję sukcesu.
 5. Oceń swoje zaangażowanie w pracę. Innymi słowy oceń, czy ta praca jest dla Ciebie. Być może nie warto przechodzić przez stres na stanowisku, które w rzeczywistości nie przynosi Ci satysfakcji.
Jakość Twojego środowiska pracy, zależy w bardzo dużym stopniu od Ciebie i Ty jesteś odpowiedzialny za wprowadzanie pożądanych, konstruktywnych zmian  w swoim zespole. Pamiętaj jednak, by zawsze zaczynać od zmiany własnych negatywnych zachowań – one zawsze mają wpływ na ludzi.

 
D.D.